İnternetten bedava müziğe son mu?

İnternetten bedava müziğe son mu?
İnternetten bedava müziğe son mu?
26 milyon şarkıyla dijital müziğin lideri olan iTunes'un Türkiye pazarına girişinin yerlileri de paralı modele teşvik edeceği konuşuluyor.
Haber: CAN MUMAY - can.mumay@radikal.com.tr / Arşivi

Arşivindeki 26 milyon şarkı ile dünya dijital müzik pazarının en güçlü oyuncusu iTunes’un yerli içerik ile Türkiye pazarına girme kararı, müzik sektöründe rekabeti kızıştıracak. MÜYAP Başkanı Bülent Forta, iTunes’un Türkiye’ye girmesinden sonra diğer şirketlerin de gelir modellerini abonelik sistemine çevirerek bedava müzik dinlenmesine son vereceklerini iddia etti.
Bundan 10 yıl önce 400 bin dolarlık büyüklüğe sahip olan global müzik sektörü bugün 5.5 milyar dolara ulaştı. Yaptığı 17 milyar dolar yatırımla pazarın lideri olan Apple, 2000 yılında satın aldığı SoundJam MP isimli programı geliştirerek iTunes’u yarattı. Ocak 2001’de görücüye çıkan ve şu an 26 milyon adet indirilebilir şarkı bulunduran iTunes’un Türkiye’de 9-10 liraya yerel içerikle albüm satması dijital müzik pazarını kızıştıracak. Türkiye’de dijital pazarda TTNet, Turkcell ve Vodafone bulunuyor.
Söz konusu rekabet ile ilgili konuşan Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜYAP) Başkanı Bülent Forta’ya göre, 2004’te 40 milyon olan kutulu albüm satışı bu yıl 10 milyon adete kadar indi. Türkiye’de müzik pazarının dijitale kaydığını söyleyen Forta, bu noktada iTunes’un pazarı değiştireceği görüşünde. iTunes’un ticari başarısının diğer platformlara da örnek olacağını belirten Forta’ya göre, yerli müzik siteleri de abonelik yolu ile paralı modele geçecek. Platformların ise uzun vadede iTunes gibi ‘tamamen paralı’ olma planları yok.

Platformlar ne diyor?
1.5 milyon kullanıcıya ulaşan Turkcell’in müzik platformu Turkcell Müzik’ten günde 2739 şarkı indiriliyor. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, “En büyük hedefimiz dijital müziğin yasal platformlarda sunulması. Bu doğrultuda iTunes’un pazara girmesi önemli” dedi. Vodafone Pazarlama Direktörü Fatih Uysal da, iTunes’un pazara girmesini olumlu bir gelişme olarak değerlendirerek, müzik sektörünü hareketlendireceğini ve dünyaya açacağını söyledi. Aylık 4 milyon adet kullanıcıya hizmet veren TTNet müzik platformu ise yaptığı açıklamada, “Dijital müziğin Türkiye müzik sektöründeki payı giderek büyüyor. Bu büyüme dijital platformların gelirlerini zamanla istenilen seviyelere getirecektir” denildi.

bigPara.com