İnternetten içki satışına yasak

İnternet üzerinden veya telefonla, tütün mamulleri ve alkollü içki satışı 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren yasaklandı. Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (TAPDK) yaptığı...

ANKARA - İnternet üzerinden veya telefonla, tütün mamulleri ve alkollü içki satışı 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren yasaklandı. Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (TAPDK) yaptığı, Tütün, Tütün Mamulleri, Alkol ve Alkollü İçkilerin Toptan ve Perakende Satışı ile Satış Belgelerine İlişkin Yönetmelik'teki değişiklik, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı.
Yönetmelik değişikliğine göre, işyerlerinden veya sanal bir işyerinden internet, televizyon, faks ve telefon gibi elektronik ticaret araçları kullanılarak her türlü tütün mamulü ve alkollü içki satışı ve bu yöntemle satılan ürünün kapıda teslim edilmesi şeklindeki uygulamalar yeniden yasaklandı.
Haziranda başlamıştı
Danıştay'ın, Tütün Kurumu'nun internetten satışları yasaklayan yönetmeliğine ilişkin yürütmeyi durdurma kararının ardından firmalar, internet ortamında, haziran başından itibaren sigara ve içki satışına yeniden başlamıştı. Yönetmeliğe göre, "Kaçak ve sahte ürün bulundurma, yetkisi olmadığı halde açık içki satma ve yetki belgesi bulunmayanlara tütün mamulleri ve alkollü içki satışı, yönetmelik hükümlerine uymama" nedenleriyle belgeleri iptal edilenlere yeniden satış belgesi verilmesi halinde, TAPDK tarafından belirlenen belge düzenleme bedelleri, yüzde 50 oranında artırılarak uygulanacak. Yönetmelik hükümlerine uymadıkları belirlenen satıcıların satış belgeleri, bir aydan üç aya kadar askıya alınacak. Aykırılığın tekerrürü halinde satış belgeleri iptal edilecek.