Investor dergisi Türkiye'yi övdü

Uluslararası kurumsal yatırımcıların dergisi Institutional Investor, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gayretlerinin, Türkiye'yi 40 yıl sonra Avrupa'nın eşiğine getirdiğini yazdı.

ANKARA - Uluslararası kurumsal yatırımcıların dergisi Institutional Investor, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gayretlerinin, Türkiye'yi 40 yıl sonra Avrupa'nın eşiğine getirdiğini yazdı. Türkiye'nin kapak konusu yapıldığı derginin son sayısında, Türkiye'yi Avrupa eşiğine getiren Erdoğan'ın, şimdi de Türkiye'yi AB'ye üye yapmak için uğraş verdiği vurgulandı. Tom Buerkle imzalı makalede, Başbakan Erdoğan'ın AB lobisi için seyahatlerine yer verilerek, Türk yetkililerin bile Başbakan'ın hızına yetişemediği kaydedildi.
'AB kabul eder'
Makalede, Atatürk'ün Batı'ya açılma hedefi doğrultusunda Türkiye'nin, ılımlı bir müslüman ülke olarak AB içinde kabul görebileceği de ifade edildi. Makalede, 'üç yıl önce iflasa giden Türkiye'nin, dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri haline geldiği, kuşaklar boyu Türkiye'nin düşmanı olan enflasyonun, 1970'li yıllardan bu yana ilk kez tek hanelere indiği' vurgulandı. Bu arada makalede, Devlet Bakanı Ali Babacan 'Türkiye'nin enerjik bakanı' olarak tanımlanırken, Babacan'ın 'Türkiye'nin son iki yılda gerçekleştirdiği reformların, 40 yılda yapılanlardan daha dikkat çekici olduğu' yönündeki sözleri yer aldı. Babacan'ın fotoğrafının yer aldığı derginin kapağında, Türkiye'den 'Avrupa'nın Yeni Sınırı' olarak bahsedildi.