iOS 6'ya en çok Gül sevinecek

iOS 6'ya en çok Gül sevinecek
iOS 6'ya en çok Gül sevinecek

Apple’ı dünyanın en değerli şirketi yapan iPhone’un yeni işletim sistemi iOS 6 önceki gün akşam saatlerinden itibaren iPhone’lara indirilmeye başlandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ricasını kırmayan Tim Cook ve ekibi iOS 6’ya Türkçe klavye desteği ekledi. Bunun yanı sıra iOS 6 ile gelen iPad’lere ‘f’ klavye eklentisi de Türkçe hassasiyeti olan Apple kullanıcıları için önemli bir gelişme olarak göze çarpıyor. 

Android öfkesi 

iOS 6 ile Apple Google ile çalışmayı resmi olarak bitirdi. Google Maps ve YouTube bundan böyle AppStore’den indirilmediği sürece iPhone’larda bulunmayacak. Şirket daha önce ise haritalar ve navigasyon için Google yerine TomTom ile anlaştığını duyurmuştu. Haritalar belki de iOS 6’nın en renkli özelliği 3 boyutlu sistem ile bundan böyle adresleri bulmak çok daha kolay olacak. Apple’ın merhum CEO’su Steve Jobs’un kişisel olarak Google’ın geliştirdiği Android işletim sistemini ‘taklit’ olarak nitelendirmesi Apple-Google ayrılığının bir nedeni olarak gösteriliyor. Anroid telefonlar akıllı pazarın yüzde 68’ine iPhone ise yüzde 17’sine sahip. Öte yandan varsayılan arama motoru olarak da Google’ın Apple telefonlarından çıkarılması gündemde. Apple Çin’de sattığı iPhone’lar için varsayılan arama motorunu yerel Baidu ile değiştirmişti. 

‘Birazdan arıyorum’ bitti
 
iOS 6 ‘Ben sana döneceğim’ deyip de dönmediğiniz kişileri size isteğiniz takdirde anımsatacak veya gelen aramalara ‘sms ile cevap ver’ seçeneğini tıklayarak mesaj yolu ile dönebileceksiniz. iOS 6 ile birlikte Apple daha kişisel bir cep telefonu kullanılmasına imkân veriyor. iOS 5’teki Twitter entegrasyonunun bir benzeri artık Facebook için de var. Facebook arkadaş listesindeki profil fotoğrafları, telefon ve email bilgilerini doğrudan rehberle senkronize olabilecek. Öte yandan daha önce bazı Android cihazlarda bulunan ‘meşgule atma’ özelliği iOS 6 ile resmi olarak iPhone’lara da geliyor. İstediğiniz takdirde telefonunuz sürekli olarak meşgul çalabilecek. Yeni eklenen Passbook özelliği de çok konuşulacak gibi görünüyor. Uçuş kartı, bilet, üyelik kartları ve kuponları gibi barkodlu kartları tek bir uygulama altında toplayan Passbook ile alışveriş ve seyahat daha kolay bir hale geliyor. iPhone 5 tanıtımında gördüğümüz, 180 veya 360 derecelik geniş açılı fotoğraf çekebilmeyi sağlayan Panorama özelliği iPhone 5 dışında sadece iOS 6 yüklü iPhone 4S cihazlarda kullanılabilecek. Daha önce sadece kablosuz internet ağı üzerinden çalışan görüntülü görüşme uygulaması FaceTime artık 3G/4G üzerinden de çalışacak. Sevdiğiniz şarkıyı telefon melodisi yapmak iOS 6 ile mümkün hale geliyor. Artık kullanıcılar Apple’ın klasikleşen melodilerini kullanmak zorunda değiller. Bunlar dışında iOS 6’da ki Siri ile mevcut altyapıya sahip olan restoranlardan yer ayırtmanız da mümkün hale geliyor. iOS 6 çıktıktan sonra Apple hisseleri yüzde 1 değer kazanarak 702 dolar seviyesini gördü. iOS 6’yı iPhone 3GS ve sonrasında çıkan modellere güncellemek mümkün.