iPhone ve iPad'in yüksek fiyatı 'pasaport karaborsası' yarattı

iPhone ve iPad'in yüksek fiyatı 'pasaport karaborsası' yarattı
iPhone ve iPad'in yüksek fiyatı 'pasaport karaborsası' yarattı

iPad ve iPhone yurtdışında Türkiye deki fiyatının neredeyse yarısına satılıyor.

Haber: VOLKAN ŞAHİN / Arşivi

Pasaportunda ürün kaydı bulunmayan girişimciler, bu haklarını yurtdışından iPad ve iPhone almak isteyenlere 50-150 TL'ye satıyor. Bu yöntem internette ‘pasaport borsası' yarattı. Telefonlar ve 3G özellikli iPad'ler gibi IMEI (cihazların seri numarası) numarasına sahip cihazların yurtdışından getirilmesinde pasaporta kayıt işlemi zorunlu. 2008 yılında yapılan değişiklikle daha da sıkılaştırılan mevzuat, teknoloji tutkunlarının adeta elini kolunu bağlıyor. Ama her geçen gün artan talep koşulları zorlayarak arzı da doğurdu.

Teknoloji ‘mevzuat' dinlemiyor 
Apple , Temmuz 2007'de piyasaya sürdüğü iPhone ile teknoloji tutkunlarının gönlünde bir kez daha taht kurmuştu. Bu konumunu iPhone 4 ve iPad ile kuvvetlendiren şirketin Türkiye lansmanındaki gecikmeler ve yurtdışına kıyasla yüksek satış fiyatları teknoloji tutkunlarını yeni çareler aramaya yöneltti. 

Kaçak cep telefonu sayısındaki patlamanın ardından yürürlüğe konulan yeni mevzuat nedeniyle Türkiye'de bu ürünlere ulaşabilmek ABD ve Avrupa'daki kadar ‘kolay' olmuyor. Son örnek olan iPhone 4, ABD lansmanının ardından 3 ay sonra Türkiye'de operatörler tarafından satışa sunuldu. İç piyasada oluşabilecek haksız rekabetin ve vergi kaybının önüne geçmek için başlatılan IMEI numarasına sahip cihazların bireysel olarak yurda sokulması sırasında pasaporta kayıt ettirilmesi zorunluluğu, teknoloji tutkunlarının elini bağlıyor. Ancak gözü kullanıcılar ve pasaport sahipleri bu soruna da bir çözüm buldu.

Hac ve tatilde fiyat düşüyor 
Yurtdışından uygun fiyata getirilen ancak pasaport kaydı bulunmayan cihazlar için sanal alemde bir araya gelen pasaport sahipleri ve cihaz kullanıcıları bu işlemi karşılıklı anlaşarak gerçekleştiriyor ve mevzuatın arkasından dolanıyor. Tabii ‘ücreti mukabilinde.' Kurulan sanal borsada pasaport kayıt hakkı 50 ile 150 TL arasında değişen ücretlerle el değiştirirken özellikle Hac dönemi ve yaz tatili gibi yurtdışı giriş-çıkış trafiğinin arttığı dönemlerde fiyatlar da düşüş trendine giriyor.

PASAPORT HAKKI NASIL SATILIYOR 
1- IMEI numarasına sahip ürün yurtdışından çeşitli şekillerde (yolcu beraberinde ya da kargo ile) Türkiye'ye getiriliyor.
2- Mevzuata göre ürünün Türkiye'ye girişinden itibaren 1 ay içinde yurtdışına çıkmış bir pasaportla eşleştirilmesi gerekiyor ve dolayısıyla kullanıcı pasaport arayışına başlıyor.
3- Pasaport sahibi ile ürünün ya da kullanılacak sim kartın aynı kişiye ait olması zorunluluğunun bulunmaması ve pasaport sahibinin geldiği ülkeyle cihazın geldiği ülkenin aynı olmasının gerekmemesi internetteki girişimcileri harekete geçiriyor.
4- Üzerine ürün kaydettirilmemiş pasaporta sahip girişimciler bu haklarını 50-150 TL arasında değişen fiyatlarla ürün sahiplerine devrediyor. Fiyatlar Hac dönemi ya da yaz tatili gibi yurda giriş-çıkış trafiğinin arttığı dönemlerde düşüş trendine giriyor.
5- Bir süre öncesine kadar sahibinden.com ve gittigidiyor.com üzerinden de yapılan pasaporta kayıt hakkı devri şu an sadece forum siteleri aracılığıyla yapılıyor.

2 YILDA 1 TELEFON KAYDEDİLİYOR 
Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü'nün 30 Ocak 2008 tarihinde yayınlanan ve 01 Şubat 2008 tarihinden itibaren geçerli olan düzenlemesine göre, yurtdışından getirilecek İMEİ kaydına sahip cihaz sayısı her 2 yıl için 1 adet olarak belirlendi. İç piyasada oluşabilecek haksız rekabetin önüne geçilmesini amaçlayan uygulama ile birlikte beraberinde İMEİ numaralı cihaz getiren yolcuların yurda giriş yaptıkları tarihten itibaren en geç 1 ay içerisinde cihazlarını kayıt altına aldırmaları zorunluluğu da getirildi. Kayıtlı cihazlar kurulan sistem tarafından sürekli kontrol edildiği için bir ay içerisinde cep telefonu operatörleri tarafından kayıt işlemi tamamlanmayan cihazlar görüşmeye kapatılıyor.

‘AKILLI TELEFON' PAZARI İŞTAH KABARTIYOR 
İşlevsel yazılımlarla birlikte bilgisayarlarla yarışan bir kullanım alanı yaratan akıllı telefonların yükselişi sürüyor. Krize rağmen 2010'un ilk çeyreğinde 55 milyon adet cihaz satılırken, iPhone bu rakamın 8.8 milyonunu oluşturdu. Akıllı telefonlar için geliştirilen programların da 2010 yılı sonunda 2.2 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne ulaşması bekleniyor.

iPAD ve iPHONE'A KABLOSUZ YAZICI
 
iPhone ve iPad kullanıcılarının merakla beklediği yeni iOS güncellemesine 2 aydan az bir süre kaldı. Kasım ayında yayınlanması beklenen iOS 4.2 güncellemesi ile iPad, iPhone ve iPod Touch yeni fonksiyonlar kazanacak. iOS 4.2 ile birlikte gelecek olan AirPrint uygulamasıyla Apple mobil cihazlarına kablosuz ağlar (Wi-Fi) aracılığıyla yazıcılarla bağlantı kurma özelliği kazandıracak. Özellikle iPad kullanıcıları için önemli bir eksikliği giderecek bu yeniliğin yanı sıra Türkçe Menü seçeneği ve dahili Türkçe klavye de iOS 4.2'de standart olarak yer alacak. Yeni uygulama iPad'in Türkiye lansmanına yönelik Apple'ın planlamasına dair de ipuçları veriyor. Apple'ın diğer ürünlerinden edinilen tecrübeyle, ürünlerin Türkçe arayüz seçeneği çıkmadan Türkiye lansmanının yapılmadığı göz önüne alındığında, iPad'in Türkiye pazarına normal tedarik kanallarından girişinin Kasım ayından önce olması beklenmiyor.

SANİYEDE 200 UYGULAMA İNDİRİLİYOR 
Apple, eylül ayının ilk haftası itibariyle 120 milyondan fazla iPhone, iPod Touch ve iPad satışı gerçekleştirdi. Güncellemeler hariç günde 230.000 yeni cihaz aktivasyonu yapılıyor. Uygulamaların yer aldığı App Store'dan indirilen uygulama sayısı toplamda 6.5 milyarı buldu. Saniyede ortalama 200 uygulama indiriliyor. App Store'daki toplam uygulama sayısı ise 250.000'i geçmiş durumda. iPad'e özel uygulama sayısı da 25.000 civarında.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Türkiye

  ,

  Apple