İplikte üretime bir aylık mola

Sifas Sentetik İplik Fabrikaları A.Ş. ve Polylen Sentetik İplik Sanayi A.Ş., Türkiye'de naylon ve polyester iplik piyasasında yaşanan daralma nedeniyle üretimlerini geçici olarak durdurdu.

İSTANBUL - Sifas Sentetik İplik Fabrikaları A.Ş. ve Polylen Sentetik İplik Sanayi A.Ş., Türkiye'de naylon ve polyester iplik piyasasında yaşanan daralma nedeniyle üretimlerini geçici olarak durdurdu.
Sifas ve Polylen'den İMKB'ye gönderilen açıklamalarda, sektörde talep daralmasının gün geçtikçe etkisini artırdığına dikkat çekildi. Sektördeki kriz nedeniyle üretim faaliyetlerinin ısrarla sürdürülmeye devam edilmesinin şirketler aleyhine olacağı ve ciddi ekonomik sıkıntılarla bugünkü durumun daha da ağırlaşacağı belirtildi. Bu nedenle de her iki şirketin üretime şimdilik 1 Nisan'dan başlayarak 30 Nisan'da sona erecek şekilde ara verilmesine karar verdiği belirtildi.
Talepler karşılanacak
İplik sektörünün krize girmesinin nedenlerinin ise işçilik maliyetlerindeki kamu yüklerinin fazlalığı, enerji ve diğer girdi maliyetlerinin yüksekliği, Uzakdoğu'nun dampingli ürünleri, dolar kurundaki değer kaybı nedeniyle YTL'nin aşırı değerlenmesi ve ithalatın cazip hale gelmesi, KDV oranının üretimde kullanılan ve dışarıdan temin edilen mal ve hizmet alımlarında yüzde 18, satışlarda ise yüzde 8 (indirimli) olarak uygulanması dolayısıyla KDV farkının ek finansman yükü yaratması olduğu kaydedildi.
Her iki şirketin üretim durdurma nedeniyle talep karşılamada bir sorun yaşamayacağı açıklandı.