iPod Mac'i de büyüttü

Dünyanın yeni tutkusu iPod, Apple Mac'ın de satışlarını artırdı. iPod satın almak için Apple mağazalarına giren tüketiciler sayesinde Apple'ın Mac bilgisayar satışları Türkiye ve dünyada yüzde 38 oranında arttı.

İSTANBUL - Dünyanın yeni tutkusu iPod, Apple Mac'ın de satışlarını artırdı. iPod satın almak için Apple mağazalarına giren tüketiciler sayesinde Apple'ın Mac bilgisayar satışları Türkiye ve dünyada yüzde 38 oranında arttı. Apple IMC Genel Müdürü Tansu Yeğen, "Türkiye'de PC satışlarında ise yüzde 17'lik büyüme yaşandı" dedi. Türkiye'de bugüne kadar 27 bin adet iPod sattıklarını dünyada bu rakamın 28 milyona yükseldiğine dikkat çeken Yeğen, "Mac satışlarının artmasında iPod satışlarının dünyada 5 kat, Türkiye'de 15 kat artmasının etkisi çok büyük" diye konuştu.
Bu yıl ilk kez İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda 27-30 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan Apple Günleri'nin açılışında konuşan Tansu Yeğen, bu etkinlik kapsamında iPod Nano ve iPod Video adı verilen ve dünyada duyurusu yapılan iki yeni ürünü de Türk tüketicisiyle buluşturacaklarını açıkladı.
6 tuşla bilgisayar kontrolü
Apple'ın yeni duyurusunu yaptığı 42 gramlık iPod Nano'ya dünyaya tanıtımının yapıldığı ertesi gün Türk tüketicilerinden 25 bin adet, iPod Video için ise 15 bin adetlik sipariş aldıklarını açıklayan Yeğen, "Üç hafta içinde Türkiye pazarına girecek olan iPod Video ile 150 saat video izlemek ve 15 bin adet şarkı dinlenmek mümkün" açıklamasını yaptı. Apple günleri kapsamında iMac'in tanıtılacağını anlatan Yeğen, şunları söyledi:
"iMac, e-posta, DVD izlemek, fotoğraf ve müzikleri barındırmak için üretilen kasasız bir bilgisayar. Şimdi bu özellikleri arasına kamera da eklendi. En büyük özelliği ise 6 tuşlu uzaktan kumandasıyla yönetiliyor olması. Bu sayede yaşlılar, teknolojiden uzak duranlar iMac'le bilgisayar dünyasını keşfedebilecek. Ayrıca bu ürünü 1299 avroluk fiyatla Türkiye'ye 20 gün içinde piyasaya sunacağız."
Açılış için düzenlenen toplantıya katılan MÜ-YAP Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği Başkanı Bülent Forta, yapılan çalışmayla Türkçe şarkıların dijital ortamdan indirilebileceğini aktardı. Tansu Yeğen de ücretli müzik indirme sitesi Apple iTunes aracılığıyla Sezen Aksu ve Tarkan'ın şarkılarının bütün dünyaya satacağını kaydetti.
Açılışta Türk tasarımcıların Apple için tasarladığı ve Avrupa'da da satılacak aksesuvarlar tanıtıldı.