'İpotekli konut kredisinde faiz 1'in altına inmeli'

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, mortgage (ipotekli konut edindirme) sistemine ilişkin yasa taslağının eylül ya da ekimde yasalaşacağını belirterek "sistemin oturması için faizin yüzde 1'in altında olması lazım" dedi.

İSTANBUL - Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, mortgage (ipotekli konut edindirme) sistemine ilişkin yasa taslağının eylül ya da ekimde yasalaşacağını belirterek "sistemin oturması için faizin yüzde 1'in altında olması lazım" dedi.
SPK ve Barclays Capital tarafından düzenlenen 'İpotek Teminatlı Tahvil' konulu konferansa katılan Başkan Doğan Cansızlar, bankaların konut kredilerine uyguladığı faizin yüzde 1.35 seviyelerinde olduğunu, ancak bu sistemin oturması için faizin yüzde 1'in altında olması gerektiğini ifade etti.
Krediler çeşitlenecek
İpotekli konut edindirme sistemine ilişkin hazırlanan yasa taslağında uygulanacak faizin, banka ve müşteri arasında yapılacak anlaşmayla belirleneceğine yönelik esnek bir hükmün yer aldığını kaydeden Doğan Cansızlar, "Yani isteyen sabit, isteyen değişken faizle, isteyen döviz, isteyen TL bazında kredi alabilir. Bununla çok esnek bir yapı getirdik" dedi.
İpotek teminatlı tahvilin sistemin enstrümanlarından biri olduğunu belirten Cansızlar, bu sistemde banka ve finans kuruluşlarının, alacakları ipotekleri bir havuzda biriktireceklerini ve biriktirilen ipoteklere karşı borçlanma senedi ihraç edebileceklerini söyledi. İpotek teminatlı tahvillerin, şirketlerin iflasından bile etkilenmediğine dikkati çeken Cansızlar, sistemin Avrupa ve dünyada oldukça yaygın olduğunu kaydetti.
Doğan Cansızlar, 2006 yılının başlarında hayata geçirilmesi planlanan Mortgage sistemine bir anda milyonlarca insanın dahil olmayacağını, arz-talep dengesine göre sistemin oturacağını belirtti.
'Yabancı yatırımcı gelir'
Dünyada ipotek teminatlı tahvil piyasasının önde gelen kuruluşlarından Barclays Capital'in Yönetici Direktörü Ted Lord, ipotekli konut kredisi taslağının, birinci sınıf bir taslak olduğunu ve yurtdışından da pek çok yatırımcıyı çekeceğini ifade etti.
Batı ülkelerinde ipotek teminatlı tahvillerin getirilerinin devlet tahvillerinin getirilerine göre daha yüksek olduğunu ifade eden Ted Lord, Türk bankalarının ipotek teminatlı tahvil işine girmeleri ihtimalinin kendilerini çok heyecanlandırdığını, bunun yabancı yatırımcılar için iyi bir fırsat yaratacağını söyledi.