İpten aldığı Koçtaş'ı sektörün lideri yaptı

İpten aldığı Koçtaş'ı sektörün lideri yaptı
İpten aldığı Koçtaş'ı sektörün lideri yaptı

Koç Holding yöneticilerinin açtığı Bursa Koçtaş mağazası 8.500 metrekare büyüklüğe sahip.

Koç Holding, krizde ortağı B&Q'nun 'kapatalım' dediği Koçtaş'a bir şans daha verdirdi. Marka, şimdi 1 milyar TL ciroya koşuyor.
Haber: JALE ÖZGENTÜRK / Arşivi

BURSA - Koç Grubu’nun perakende şirketi Koçtaş, 30’uncu mağazasını Bursa’da açtı. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, kriz sırasında Koçtaş’ı kapatmayı düşünen İngiliz ortak B&Q’yu kendi ısrarıyla ikna ettiğini belirterek “Bugün pazarın lideri konumuna geldik. Ortağımız da çok memnun” dedi. Koç, 800 milyon TL ciroya ulaşan Koçtaş’ın 2011 hedefinin 1 milyar TL olduğunu söyledi.
Koçtaş’ın Türkiye genelinde 30’uncu, Bursa’daki ikinci mağazası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Koç Holding CEO’su Turgay Durak, Gıda, Perakende ve Turizm Grup Başkanı Ömer Bozer, Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu ve Bursalı yetkililerin katılımıyla düzenlenen bir törenle açıldı.

Koçtaş bize moral verdi
Koçtaş’ın ev geliştirme perakendeciliğinde açık ara lider olduğunu ve bu liderliği korumayı hedeflediklerini söyleyen Koç, “Koçtaş bir yandan mağazalaşma atağına aynen devam ederek hem bize hem de topluma moral verdi. Diğer yandan da bizim krizin endişeli günlerinde tüketiciyi daha iyi anlamamız için laboratuvar işlevi gördü” dedi.
Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mustafa Koç, Koçtaş’ın yüzde 11’lik ev geliştirme sektöründe yüzde 40 paya sahip olduğunu belirtti. 2010 yılında 1 milyar TL ciro hedeflediklerini ancak gerekli mağaza sayısına ulaşamadıklarını da söyleyen Koç, bu hedefi 2011 yılında gerçekleştireceklerini anlattı. Koç “Hedefiniz niye gerçekleşmedi. 1 milyar TL için kaç mağaza açmanız gerekirdi” sorusunu da şöyle yanıtladı:
“38 olmalıydı. Ancak kiralanacak mağaza bulamadık. Ayrıca yabancı rekabeti çok yoğun. Çok yatırım yapıyorlar. Açık ara lideriz ama bunu korumak istiyoruz. Bu işte durmak yok. Sürekli büyümek zorundasınız. Bisiklete binmek gibi bir şey. 2004’te bir ara kapatıyorduk. İngiliz ortağımız B&Q’ya ısrar ettim. İkna oldular. Şimdi çok memnunlar.”

YURT DIŞINDA İLK MAĞAZA MISIR 'DA Koçtaş’ın yurtdışına açılma projesi olduğunu da sözlerine ekleyen Koç, “Mısır ilk hedefimiz. Çok zor bir pazar ama Afrika ’nın en büyük pazarı. Kahire’de yabancı ortakla prensipte anlaştık” dedi. Bu ülkelerde Koçtaş isminin dezavantaj oluşturup oluşturmadığı sorusuna ise Koç, “En büyük avantaj. İsminde Koç olan kaç şirket kaldı ki” diye konuştu.

KOÇTAŞ HAKKINDA 18 ilde bulunan 30 mağazası var.
2600 kişi çalışıyor.
Cirosu 800 milyon TL.
2011’de 1 milyar TL hedefliyor.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Mısır

  ,

  Türkiye

  ,

  Afrika