Irak, ABD petrol şirketi'ni uyardı

Irak, ABD petrol şirketi'ni uyardı
Irak, ABD petrol şirketi'ni uyardı
Irak Yönetimi, Kuzey Irak'ta petrol imtiyaz hissesi satın alan ABD;nin petrol şirketi Chevron Corporation'u uyararak şirketi boykot ettiğini duyurdu.

Irak Petrol Bakanlığı yayımladığı bildiride, Amerikan petrol şirketi Chevron Corporation'un Irak Koalisyon Hükümeti ve Bakanlığın onayını almadığı, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ile imzaladığı petrol sözleşmelerinin anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle yasal olmadığı belirtildi.

Bildiride “Chevron Corporation petrol şirketinin Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ile imzaladığı sözleşmeler şeffaflığa ve rekabet ilkesine de aykırı. Çünkü Kürt Yönetimi petrolün üretimi hususunda gizli ve şaibeli müzakereler yürütmektedir. Kuzey Irak'ta üretilen petrol, Irak Petrol Bakanlığı'na teslim edilmeden komşu ülkelere aktarılmaktadır” ifadesi yer aldı.

Bakanlığın yayımladığı bildiride ayrıca, şirketin 19 Temmuz 2012 tarihinde Kuzey Irak Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Hint Rialins şirketinin çoğunluk hissesini satın aldığına dair anlaşma imzaladığı ve Irak Petrol Bakanlığı ile özellikle petrol üretiminde herhangi bir anlaşma imzalayamayacağı vurgulandı.

(AA)

bigPara.com