Irak 'gaz'a geldi

Irak 'gaz'a geldi
Irak 'gaz'a geldi
Irak merkezi hükümeti ile Kuzey Irak bölgesel yönetimi arasındaki gerilim ve bunun Türkiye'ye yansımaları petrolden sonra gaz kontratlarını da vurdu.

Petrolden sonra doğalgazda da Irak’tan kötü haber geldi. Kuzey Irak’tan doğalgaz ithal etmek isteyen Siyah Kalem şirketi Irak merkezi yönetiminden alım-satım sözleşmesi alamadı. Ayrıca Irak merkezi hükümetinin Rus Gazprom şirketinin Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi ile yaptığı petrol anlaşmalarından vazgeçmezse, güneydeki Badra petrol sahası anlaşmasından çıkmasını istemesi Ankara ’yı hareketlendirdi.
Irak’tan doğalgaz getirmek için Siyah Kalem, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) başvurmuştu. Siyah Kalem’e mayısta EPDK’dan izin çıkmıştı. Siyah Kalem’in EPDK’ya başvurusu 2014’te 700 milyon metreküp gaz getirmekle başlayacak. 2033’te 3 milyar metreküpe çıkacaktı. Ancak bunun için Irak merkezi hükümetinden de sözleşme gerekiyordu. Şirketin alım-satım sözleşmesini EPDK’nın uygun bulmasının ardından 90 günlük süre içinde teslim edecekti. Bu süre 17 Ekim’de sona erdi.
Yetkililer, Siyah Kalem’in Kuzey Irak’tan bir onay belgesi getirdiğini ancak bunun yeterli olmadığını, merkezi hükümetten de bir sözleşme getirilmesi gerektiğini belirtti. Sözleşmenin temin edilememesinde Irak merkezi yönetimi ile Kuzey Irak Kürt yönetimi ve Türkiye -Irak arasında yaşanan siyasi gelişmelerin etkili olduğu belirtiliyor. Yetkililer şirket Irak merkezi hükümetinden sözleşme getirirse EPDK’nın süreci tekrar başlatacağını vurguladılar.


Ankara’da olağanüstü hal
Irak merkezi hükümeti TPAO’nun ülkenin ‘güneyinde’ Blok 9 olarak adlandırılan bölgede petrol arama kontratından çıkarılmasına karar verdiğini açıklamıştı. Kontratta TPAO’nun yüzde 30 payı bulunuyordu. Ankara’da durumun TPAO’nun diğer projelerini etkileyip etkilemeyeceği konuşuluyor. TPAO’nun Blok 9’dan çıkarılmasıyla hukukçulara çalışma yaptırıldığını anlatan yetkililer, TPAO’nun diğer projelerden de çıkarılması halinde tahkim yoluna başvurulacağını söyledi.