Irak, Gazprom'u da kovdu

Irak, Gazprom'u da kovdu
Irak, Gazprom'u da kovdu
Irak, Gazprom'un Kürt Bölgesel Yönetimi ile yaptığı petrol anlaşmalarından vazgeçmezse, güneydeki Badra petrol sahası anlaşmasından çıkmasını istedi.

BAĞDAT - Irak, Rus Gazprom şirketinin Kuzey Irak'taki Kürt Bölgesel Yönetimi ile yaptığı petrol anlaşmalarından vazgeçmezse, güneydeki Badra petrol sahası anlaşmasından çıkmasını istedi.

Rus enerji tekeli Gazprom'un petrol birimi olan Gazprom Neft SIBN.MM Ağustos ayında Kuzey Irak'taki iki blok için Kürt Yönetimi ile anlaşma imzalamıştı. Gazprom Neft'in Badra'daki ortakları TPAO, Güney Koreli Kogas ve Malezyalı Petronas.

Irak'ın enerjiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani'nin sözcüsü Faysal Abdullah, "Irak Ekim sonunda Gazprom'a mektup göndererek... Kürt Bölgesel Yönetimi ile yaptığı anlaşmaları iptal etmesini, aksi halde Basra'daki (Badra) sahasından tamamen çekilmesini istedi" dedi.

Sözcü Irak'ın Gazprom'dan resmi bir yanıt beklediğini de belirtti. Gazprom Neft CEO'su Alexander Dyukov ise açıklama yapmadı.

Gazprom geçen yıl, 2013 Ağustos ayına kadar Badra sahasında günde 15,000 varillik petrol üretimine ulaşmayı hedeflediğini açıklamıştı. İran sınırına yakın olan Badra sahasında 100 milyon varillik rezerv bulunuyor.

Kuzey Irak'la anlaşma imzalayan ilk büyük petrol şirketi olan Exxon, merkezi hükümetle Kürt yönetimi arasında petrol kaynakları ve bölge paylaşımı konusunda çözümlenemeyen anlaşmazlığın ortasında kalmış durumda.

Bağdat, Exxon ve Total gibi büyük şirketlerin Kürt yönetimiyle imzaladığı anlaşmaları tanımıyor. (REUTERS)

bigPara.com