Irak, ihaleleriyle petrol üretiminde gözünü üçüncü sıraya dikti

Irak, ihaleleriyle petrol üretiminde gözünü üçüncü sıraya dikti
Irak, ihaleleriyle petrol üretiminde gözünü üçüncü sıraya dikti

Irak, günlük 2.4 milyon varillik petrol üretimini yedi yılda 10 milyon varile çıkarmayı hedefliyor. FOTOĞRAF: AFP

BAĞDAT - Irak Petrol Bakanlığı’nın haziran ayında başladığı 10 petrol sahasının geliştirilmesi için açılan ihalelerin ikisi daha yapıldı. 10 petrol sahasından beş yatağın ihalesi yapılırken kalan beş yatak için bugün yapılacak ihalede Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) da teklif vermesi bekleniyor. Edinilen bilgiye göre, yapılan ihalelerle ilgili bütün anlaşmaların onaylaması halinde, Irak’ın üretimi günlük 10 milyon varili aşabilir ve bu da Irak’ı, küresel petrol üretiminde 11’inci sıradan 3’üncü sıraya çıkarabilir. İhaleye çıkılacak petrol sahalarında toplam 41.3 milyar varil petrol rezervi bulunuyor.  

Dev saha Shell ve Petronas’a gitti
Dün yapılan ikinci ihalenin ilk ihalesi olan 12.6 milyar varil rezervli Mecnun petrol sahasını Shell ve Petronas konsorsiyumu kazandı. Nasıriye ilindeki 4.1 milyar varillik Halfaya petrol sahası için açılan ikinci ihalenin lideri ise, Çin firması CNPC, Malezya firması Petronas ve Fransız firması Total oldu. İlk ihalede konuşan Başbakan Maliki, bu ihalenin Irak petrol sanayinde yeni bir değişime yol açacağını söyledi. Eskiden petrol gelirlerinin silah ve savaşlara harcandığına işaret eden Maliki, “Petrol gelirlerimiz barış, hizmet ve sevgi için kullanılacak. Petrol Iraklılar için, bu servet sizindir. Ülkede istikrarlı bir düzen olduktan sonra petrol bölgenin hizmeti için kullanılacak. Yabancı şirketlere, Irak’ın vermiş olduğu güvencelere güvendikleri için teşekkür ediyorum” diye konuştu.
İhaleden sonra bir basın toplantısı düzenleyen Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani de, bu ihalelerle Irak’ın günlük petrol üretimini yedi yıl içinde 10 milyon varile yükselteceklerini söyledi. Petrol şirketlerinin Irak’ta petrol çıkarma ücreti olarak verdikleri teklifin dünyada verilen en düşük teklif olduğunu belirten Şehristani, “Irak OPEC’de çok önemli bir rol üstlenecek” dedi. Şehristani, ihaleler sonucunda petrol üretimini artırdıktan sonra Irak’ın petrol ihraç eden ülkelerin başında geleceğini ifade etti.

İhaleye Türkiye’den TPAO da katılıyor    
Petrol Bakanlığı’nın, ABD öncülüğündeki müttefik güçlerin 2003 yılında Irak’ı işgalinden bu yana ikincisini düzenlediği ve 10 petrol sahasının geliştirilmesi için açtığı ihaleye çeşitli ülkelerden 44 firma katılacak. Bu firmalar arasında Türkiye’den TPAO da bulunuyor. En az 115 milyar varil rezervle dünyanın üçüncü büyük petrol rezervine sahip Irak’ın, günlük petrol üretiminin günlük 2.3-2.4 milyon varil olduğu belirtiliyor.    
Bu arada Irak Petrol Araştırma ve Sondaj Müdürlüğü, 2010 yılının başına kadar 180 yeni petrol kuyusunun açılacağını ve bu sayının 2011 yılında 250’yi aşacağını açıkladı. Ülkenin güneyinde kazılan 150 kuyuya ilaveten bu ayın sonuna kadar 30 kuyunun daha kazılacağı ve günde 360 bin varil ham petrol çıkarılacağı belirtildi. (aa)