Irak-Türkiye ticaret hattına Kürt bölgesi atağı

Irak-Türkiye ticaret hattına Kürt bölgesi atağı
Irak-Türkiye ticaret hattına Kürt bölgesi atağı

Zafer Çağlayan, Irak?ın Kürt bölgesi Erbil?de ilk kez düzenlenen Türkiye-Irak Kürt Yönetimi İş Forumu?na katıldı.

Bakan Zafer Çağlayan, Kürt bölgesiyle ekonomik temasların artırılacağını belirterek, 'Irak'la tek taraflı ticaret istemiyoruz. Kazan-kazan ilişkisi içinde olalım' dedi
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ERBİL - Türkiye’nin Kürt açılımı Mahmur Kampı’ndan teslim olan PKK’lılar ile sekteye uğrarken, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 80 işadamıyla gerçekleştirdiği Irak temaslarında Kürt bölgesine açılım gerçekleştirdi. Çağlayan, Irak’ın Kürt bölgesi olarak bilinen Erbil’de ilk kez düzenlenen Türkiye-Irak Kürt Yönetimi 1. İş Forumu’nda, Kürt bölgesi ile ekonomik temasların artırılacağını söyledi. Türk işadamlarının yurtdışındaki çalışmaları hakkında bilgi veren Çağlayan, Irak ile ‘kazan kazan’ yöntemiyle çalışmak istediklerini vurguladı.
Çağlayan, ayrıca küresel krizden dolayı Türkiye’nin ihracatının yüzde 30 gerilediğini anımsatırken, bu yılın ilk dokuz ayında Irak’a yapılan ihracatın yüzde 50 arttığına dikkat çekti. Çağlayan, “Irak’la ticareti tek taraflı yapmak istemiyoruz. Karşılıklı kazan kazan ilişkisi içinde olmak istiyoruz” dedi.

‘Ticarette de ilerleyin’
Çağlayan, Türkiye’nin her zaman Irak’ın birlik ve bütünlüğünden yana olduğunu belirterek, Irak’a sadece petrol dayalı ticaret yapmaması uyarısında bulundu. Çağlayan, “Petrol gibi tek alanda iş yapmanın kimseye faydası olmaz. Irak’ın yeni açılım sürecinde ticaret ve bankacılık gibi alanlarda da ilerlemesi gerekiyor. Ekonomisi bir kaynağa dayanıyorsa, o ülke bu kaynaktan dolayı kabus görebilir” dedi.
Forumda konuşan Kürdistan Bölgesi Ticaret Bakan Sinan Chalabi ise bölgedeki yatırımların yüzde 70’ini Türk şirketlerin yaptığının altını çizdi. Chalabi, uzun süre Türkiye’de yaşadığını belirterek, konuşmasını Türkçe şöyle sürdürdü: “Bölgedeki 450 Türk şirketinin sayısı her gün artıyor. İbrahim Halil kapısı üzerinden 4.3 milyar dolarlık ticaret yapılıyor. Bölgedeki 125 teşvik ruhsatının yüzde 70’i Türk firmalarında ve bu da 1 milyar 500 milyon dolarlık yatırım demek. Türkiye ile olan ilişkilerde çıtayı yüksek tutmak istiyoruz. Arzumuz, Türkiye’nin bölgeye daha fazla katkı sağlaması.” Chalabi, sınırda serbest ticaret bölgesi kurulmasını isterken, “Burası sizin vatanınız. Sizleri görmek büyük gurur veriyor” dedi.
Kürt Bölgesi Ticaret Odası Başkanı Dara Jalil Klayat ise, Kürdistan bölgesi ve Türkiye arasındaki ilişkilerin her gün daha da ileri gittiğini belirtirken, söz konusu toplantının iki ülke arasındaki, ilişkileri yeni bir düzeye götüreceğine dikkat çekti. Türk şirketlerinin kendilerinden istifade etmesini istediklerini kaydeden Klayat, “Türk işadamlarının burayı ikinci ülkeleri olarak görmesini istiyorum” şeklinde konuştu.
Kürt Bölgesi Yatırım Komisyonu Başkanı Kamuran Müftü de, bölgede 500’e yakın Türk şirketi olduğunu belirterek, “Diğer şirketlerde, teşvik yasasından yararlansınlar. Yer temini ve vergi indirimlerinden istifade edebilirler. Bütün Türk şirketlerinin ve yatırımcıların gelmesini istiyoruz” diye konuştu.

İnşaatçılar Erbil’de
Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren Kürt bölgesine yatırım yapan bazı Türk firmalarını şöyle sıraladı: “Erbil Uluslararası Havalimanı’nı Makyol-Cengiz inşaat yaptı. Yüksel İnşaat 170 milyon dolarlık yol yaptı. Ali İnşaat, Süleymaniye havalimanınıTepe inşaat, Süleymaniye’ye yol, hastane yaptı. Nursoy inşaat, Erbil’de konut yaptı. Bu forumun yapıldığı binayı Yenigün inşaat yaptı. Irak’ın yeniden yapılanmasına hizmet vermek istiyoruz.bu bölgede iş yapmak istiyoruz.”