Irak'a daha çok elektrik

Başbakan Tayyip Erdoğan, Irak'a daha çok elektrik satışı isteyen Irak Başbakanı İbrahim Caferi'nin isteğini yerine getirmek için ilk adımı attı.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Irak'a daha çok elektrik satışı isteyen Irak Başbakanı İbrahim Caferi'nin isteğini yerine getirmek için ilk adımı attı. Elektrik satışı için Enerji Bakanlığı'nı harekete geçiren Erdoğan'ın talimatı üzerine, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) ihaleye çıkıyor. Türkiye, TEİAŞ'ın açacağı ihaleye özel sektörün girmemesi durumunda, Irak'a elektrik satışını Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) üzerinden gerçekleştirecek.
Caferi'nin bir günlük Ankara ziyaretinde "Türkiye'nin Irak'a elektrik satışı planını' değerlendiren taraflar, Irak'a daha önce 75 megavat olarak satılan elektriğin miktarının 250 megavat'a çıkarılması konusunda 'acil adım' atılması konusunda anlaştı. Irak Başbakanı Caferi ile yapılan değerlendirmeler sonrasında, Irak'a elektrik satış planı şöyle şekillendi:

 • Enerji Bakanlığı'na bağlı TEİAŞ, Irak'a elektrik satışı konusunda yetkili özel firma Karadeniz Toptan Elektrik Ticaret A.Ş.'nin (KARTET) lisansının dolması üzerine bu hatfa yeniden ihaleye çıkacak. l Enerji Bakanlığı, Irak'a elektrik satışını özel sektör aracılığıyla gerçekleştirmek istiyor ancak TEİAŞ'ın yapacağı ihaleye özel sektör girmezse, elektrik satışı EÜAŞ üzerinden yapılacak. Irak'a elektriğin kilovatsaati 4.5 cent'ten yapılacak.
  Daha önce EÜAŞ ve KARTET, Irak'a elektrik satmak için 5.5 yıllık anlaşma yapmıştı. 2005'te yapılan anlaşmada, Irak'a 5.5 yılda yaklaşık 1.5 milyar dolarlık elektrik satılması kararlaştırılmıştı. Bu anlaşmaya göre, EÜAŞ, Irak'a ihraç etmek üzere KARTET'e, 2005 yılında 900 milyon kilovatsaat, izleyen 5 yılda her yıl 6 milyar kilovatsaat olmak üzere 5.5 yılda yaklaşık 31 milyar kilovatsaat elektrik satacaktı. Ancak KARTET'in Irak'a elektrik satış lisansının dolması üzerine TEİAŞ'ın Irak'a elektrik satmak için yeniden ihaleye çıkmasının da önü açılmış oldu.
  Elektrik bakanı İstanbul'da
  Caferi, Ankara'dan Bağdat'a dönerken kendisiyle beraber Ankara'ya gelen Elektrik Bakanı Dr. Muhsin Silaş, Ankara'dan İstanbul'a uçtu. Silaş'ın istanbul'da elektrik konusunda özel şirketlerle görüşmeler yapacağını belirten Iraklı yetkililer, "Bir de, Türkiye'den teknoloji transferi yapmak için çalışmalarımız var. Bu konudaki faaliyetlerimizi hızlandırmış bulunuyoruz. Yakın gelecekte Türkiye'ye başka Iraklı bakanlar da gelecek ve Türkiye ile teknolojik ortaklığımız güçlenecek" değerlendirmesini yaptılar.
  Satış 2003'te başladı
  Türkiye'den Irak'a elektrik satışı 2003 yılında başladı. Elektrik satışını Türkiye'nin ilk özel elektrik ihracatçısı KARTET üzerinden yapıldı. Silopi'de bulunan mobil santraldan, Irak'a ilk aşamada 75 megawat elektrik enerjisi satışı başladı. Daha sonra bu satış, 200 megavata kadar çıkarıldı.