Irak'a ihracat artıyor

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 2004 Aralık ayında Irak'a 180 milyon dolar ihracat yapıldığını, bunun, bugüne kadar ulaşılan en büyük değer olduğunu açıkladı.

ANKARA - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 2004 Aralık ayında Irak'a 180 milyon dolar ihracat yapıldığını, bunun, bugüne kadar ulaşılan en büyük değer olduğunu açıkladı. Tüzmen, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan'ın soru önergesini yanıtlarken, 2003'te Irak'a yönelik ihracatın 938 milyon dolara, 2004'te ise 1.8 milyar dolara ulaştığını belirtti.
Müteahhitlik hizmetleri sektöründe de Türk firmalarının başarılı sonuçlar elde ettiğine işaret eden Tüzmen, Irak'ta 2003 yılında 240 milyon dolar, 2004 yılında ise 540 milyon dolar tutarında proje üstlenildiğini anlattı. ABD'nin Irak'a yönelik operasyona başlamasının ardından istikrarın sağlanamamış olması nedeniyle bu ülkeye taşıma yapan Türk araç ve şoförlerinin ve bu ülkede faaliyet gösteren firmaların güvenlik riskinin en aza indirilmesine ve etkin önlemler alınmasına yönelik çalışmalar başlatıldığını hatırlatan Tüzmen, "Irak'ta halen devam eden olumsuz koşullara ve insani kayıplarımıza rağmen, bu ülkede ticari ilişkilerimiz sürüyor" dedi.
Tüzmen, savaş nedeniyle Türk firmalarının kayıplarının uluslararası anlaşmalarla güvence altına alınmasının istisnai uygulamalar haricinde mümkün olmadığını söyledi. Bu konuda uluslararası düzeyde yaygın olarak uygulanan yöntemin, firma mağduriyetlerinin politik risk sigortası ve ihracat sigorta sistemleri ile giderilmesi olduğuna dikkati çeken Tüzmen, "Politik risk sigortasının ülkemizde de uygulanması için Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından bir çalışma başlatıldı. Bütçe imkânları elverdiği takdirde, önümüzdeki dönemde politik risk sigortası sisteminin yürürlüğe girmesi planlanıyor" diye konuştu.