Irak'a sevkıyat devam edecek

Irak'a akaryakıt ürünlerinin sevkıyatının 21 Ocak (bugün) itibarıyla durdurulacağını açıklayan Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen

ANKARA - Irak'a akaryakıt ürünlerinin sevkıyatının 21 Ocak (bugün) itibarıyla durdurulacağını açıklayan Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Irak Petrol Şirketi SOMO'dan borçların 15 gün içinde ödeneceğine ilişkin olarak Türk firmalarına gönderilen mesajlar üzerine karardan vazgeçildiğini söyledi. Amaçlarının Türk firmalarının mağduriyetini gidermek olduğunu belirten Tüzmen "Somo'dan gelen mesaj 15 gün içinde ödemelerin yapılacağı ile ilgili. Bu, olumlu gelişme. Amacımız, Türk firmalarının mağduriyetini gidermektir. Bu konuda Iraklı yetkililerin elinden geleni yapacaklarını görüyoruz. Bu tamamıyla Somo ile firmalar arasındaki alacak hesaplarından doğan bir işlem."
Irak'tan alacak miktarına ilişkin soru üzerine Tüzmen, yaklaşık 1 milyar dolar seviyesinde birikmiş bir alacak bulunduğunu, geçmişte de 500-600 milyon dolarlar seviyesinde alacakların oluşun ardından da ödemelerin yapıldığı dönemler olduğunu söyledi. Tüzmen, "Dolayısıyla şimdi de Somo ve Iraklı yetkililerin ellerinden gelen gayreti göstereceklerini düşünüyorum." dedi.
Tüzmen 'Taksitlendirme önerisi kabul görebilir mi' şeklindeki soru üzerine de alacağın devletin değil, firmaların alacağı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
"Alacak belli bir noktayı aştıktan sonra işin rasyonelitesi, kârlılığı kalmaz. Ona dikkat edeceklerini umuyorum. İnşallah önümüzdeki dönemde, her şey normale döner. Elimizden gelen desteği vereceğiz."