Irak'a sevkıyat durduruldu

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Irak'a petrol ürünleri sevkıyatı konusunda önceki gün "Irak, ödeme yapacak" dediyse de, firmaların sevkıyatı durdurmasını önleyemedi.

ANKARA - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Irak'a petrol ürünleri sevkıyatı konusunda önceki gün "Irak, ödeme yapacak" dediyse de, firmaların sevkıyatı durdurmasını önleyemedi.
Irak'a petrol ürünleri ihraç eden 34 Türk firması, alacakların 1 milyar doları aşması üzerine ortak karar alarak Mersin ve İskenderun limanlarında tankerlerin dolumunu durdurdu.
Yetkililer, daha önce dolum yapılan tankerlerin Irak'a gideceğini, ancak yeni karar alınıncaya kadar tankerlere dolum yapılmayacağını belirttiler.
Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bu aşamaya gelinmemesi için yaklaşık 2 aydır sürekli çalıştıklarını, Irak Petrol Bakanı ile görüştüğünü ve her türlü girişimde bulunduğunu söyledi.
'Sıkıntı olmasın istedik'
Irak tarafına firmaların sevkıyatları kesme kararlılığında olduğunu bildirdiğini kaydeden Tüzmen, şöyle konuştu: "Bizzat benim ricam üzerine firmalarımız Kurban Bayramı sürecinde Irak'ın petrolsüz kalmaması için sevkıyatlarını sürdürdüler. Ancak ödemelerde herhangi bir gelişme olmaması ve alacakların 1 milyar doların üzerine çıkması üzerine firmalarımız, petrol dolum tesislerinden yüklemeleri bugün(dün) itibarıyla durdurmuş bulunuyorlar. Irak tarafından ödemelerin yakında yapılacağı bilgileri alıyoruz. Ancak firmalar bu kararın uygulamaya geçmesini bekliyorlar. Eğer ödemeler gerçekleşirse firmalarımız sevkıyata başlamaya hazırlar. Biz Irak'ın petrol sıkıntısı çekmesini istemeyiz. Ancak firmalarımızın riski 1 milyar doları aşmıştır ve firmalarımıza söyleyecek herhangi bir şeyimiz de yoktur. Bu şartlarda firmalarımızın herhangi bir sevkıyat yapması mümkün görülmüyor."
Irak tarafıyla temasların devam ettiğini belirten Tüzmen, daha önce iki ülke arasında imzalanan hükümetlerarası anlaşmaya Irak tarafının uymasını beklediklerini söyledi. Bakan Tüzmen, "Ödemelerle ilgili bize gelen bilgilerin hemen hayata geçirilmesini umuyoruz, bu gerçekleşirse hiçbir sorun kalmaz" diye konuştu.
Irak: Geçici bir sorun
Sevkıyatın durması üzerine Irak'ın Ankara Büyükelçiliği yetkilileri ise "Normal ve geçici bir sorun yaşanıyor. Kısa sürede sorunun çözüleceğine inanıyoruz" yorumunu yaptılar.
Iraklı yetkililerin şu anda ülkedeki seçimlerle ilgilendiğini belirten yetkililer, yakında Irak'tan Türkiye'ye petrol ürünleri sevkıyatı konusunu görüşmek üzere heyetlerin geleceğini Ankara ile Bağdat'ın yeniden anlaşacağını dile getirdiler. (Radikal, aa)