Irak'ın gazından TPAO da pay kaptı

Irak'ın gazından TPAO da pay kaptı
Irak'ın gazından TPAO da pay kaptı
TPAO'nun, Kuveyt ve Güney Koreli şirketlerle birlikte oluşturduğu konsorsiyum Irak'taki Siba ve Mansuriye doğalgaz sahalarının ihalesini kazandı.

BAĞDAT / ANADOLU AJANSI- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), uzun süredir gündemde olan Irak doğalgazından pay almayı başardı. TPAO, Kuveyt Energy Company ile oluşturduğu konsorsiyumla Irak’ın Siba doğalgaz sahasının geliştirilmesi için açtığı ihale ile Kuveyt Energy Company ve Güney Koreli Korea Gas ile oluşturduğu konsorsiyumla da Diyale ilindeki Mansuriye sahasının işletme ihalesini kazandı.
Irak Petrol Bakanlığı’nda dün düzenlenen ihalede, TPAO ve Kuveyt Energy Company’den oluşan konsorsiyum Siba sahası için Irak Petrol Bakanlığı’nın teklifine en yakın teklifi verdi. Teklifte, 1 varil petrole denk gelecek doğalgazın çıkarma ücreti 7.5 dolar olarak belirlendi. Konsorsiyum 42 milyar 857 milyon metreküp rezerve sahip Siba sahasında, 9 yıl boyunca günlük 2 milyon 857 bin metre küp gaz çıkaracak. Siba doğalgaz sahası ihalesini kazanan konsorsiyumda TPAO’nun yüzde 40, Kuveyt Energy Company’nin ise yüzde 60 hissesi bulunuyor.

Mansuriye’ye 7 dolar fiyat
İkinci ihale ise Irak’ın kuzeydoğusundaki Diyale ilindeki Mansuriye gaz sahası için yapıldı. Bu ihaleyi de TPAO, Kuveyt Energy Company ve Güney Koreli Korea Gas’ın konsorsiyumu kazandı. Konsorsiyum, 128 milyar metreküplük doğalgaz rezervine sahip Mansuriye doğalgaz sahasında 13 yıl boyunca günlük 6 milyon 428 bin metreküp gaz çıkaracak. Sahaya 25 milyon dolar tutarında yatırım taahhüdünde bulunan konsoriyum, 1 varil petrole denk gelen gaz çıkarma ücreti olarak 7 dolar verecek. Konsorsiyumda TPAO’nun yüzde 50, Kuveyt Energy Company yüzde 30 ve Güney Koreli Korea Gas’ın yüzde 20 hissesi var.
İhalenin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin Irak’ta ilk kez gaz ihalesi kazandığını, sadece Mansuriye’nin işletimi için 2.5 milyar dolar yatırım yapılacağını belirtti.


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  Türkiye

  ,

  Anadolu