Irak'la 8 milyar dolarlık işbirliği

Irak Başbakanı İbrahim Caferi'nin Mayıs ayındaki Türkiye ziyaretinin ardından iki ülke arasında başlayan 'yeni dönem'in ilk adımları atılıyor.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Irak Başbakanı İbrahim Caferi'nin Mayıs ayındaki Türkiye ziyaretinin ardından iki ülke arasında başlayan 'yeni dönem'in ilk adımları atılıyor.
Irak'ın yeniden inşasında Türkiye'yi daha etkin kılmak için Kalkınma Bakanı Berham Salih'i Ankara'ya gönderen Devlet Başkanı Celal Talabani'nin "İki ülke arasındaki ticaret hacmini 8 milyar dolara çıkaralım" mesajına Ankara olumlu yanıt verdi. Türkiye, ilk aşamada daha çok Türk müteahhidi Irak'a yönlendirecek. Türkiye-Irak sınırında ikinci kapının açılmasının hemen ardından başka kapı projelerini de gündeme getirecek taraflar, Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattının güvenliği için çalışacak.
İkinci kapı projesi
Kalkınma Bakanı Berham Salih, dün Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ile görüştü. Görüşmelerin gündemini ise ekonomi oluşturdu. Tek sorunlu konu Türkiye'nin Ovaköy'de olmasını istediği ikinci kapı projesi oldu. Kürdistan Demokratik Partisi'nin kontrolü dışında olacağı için Ovaköy'de ısrar eden Türkiye'ye, Salih "Bizce, Habur'un 5 kilometre batısındaki Halil İbrahim mevkii daha uygun görünüyor" mesajı verdi.
Bu konuda özel bir çalışma yapacak Türkiye, görüşünü daha sonra Bağdat yönetimine bildirecek. İki ülke arasındaki 2 milyar dolarlık ticaret hacminin gelecek yıl 3 milyar dolara, 5 yıl içinde de 8 milyar dolara ulaşmasında karar kılan taraflar, "Daha çok sınır kapısına ihtiyaç var" görüşünde birleşti. Önceki gün de Enerji Bakanı Hilmi Güler'le görüşen Berham Salih, Türk hükümetinin, müteahhitleri Irak'ta yatırıma teşvik edeceğini, bunun karşılığında müteahhitlerin parasının zamanında ödeneceğini kaydetti.