Irak'la 8 milyar dolarlık ortaklık

Irak Başbakanı Nuru Maliki'nin yedi bakanla birlikte gerçekleştirdiği Ankara ziyaretinin ardından iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler de derinleşiyor.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Irak Başbakanı Nuru Maliki'nin yedi bakanla birlikte gerçekleştirdiği Ankara ziyaretinin ardından iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler de derinleşiyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmini iki yıl içinde 3 milyar dolardan 8 milyar dolara çıkarma konusunda verilen karşılıklı sözleri bir kez daha teyit eden taraflar, yeni bir sınır kapısının açılması konusunda da çalışmaları hızlandıracak.
Irak Başbakanı Maliki, Ankara'ya "Devlet başkanımız Talabani'den de onay alıp, kapıyı devreye sokacağız" diye güvence de verdi.
Iraklı petrol, elektrik, ulaştırma, ticaret ve ekonomi bakanları Başbakan Maliki ile birlikte Ankara'da yeni işbirliği projelerine imza attılar. Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattının güvenliğinin artırılmasına öncelik verecek taraflar, iki ülkenin ekonomi alanında yakınlaşmasına ilişkin proje paketini karara bağladı.
Pakette tek sorunlu konu Türkiye'nin Ovaköy'de olmasını istediği ikinci kapı projesi oldu. Kürdistan Demokratik Partisi'nin kontrolü dışında olacağı için Ovaköy'de ısrar eden Türkiye'ye, Maliki, "Bizce, Habur'un beş kilometre batısındaki Halil İbrahim mevkisi daha uygun görünüyor. Böyle olursa, Devlet Başkanımız Talabani'den de kolay onay alırız" mesajı verdi.
Irak'ın Ankara Büyükelçisi Sabah Ümran ise, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin ayrıntılarını şöyle özetledi: "3 milyar dolarlık ticaret hacmimizin 8 milyar dolara çıkması için karşılıklı ticaret kolaylığı için de yeni çalışmalarımız olacak. Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattında petrol akışı zaman zaman güvenlik sorunları nedeniyle kesintiye uğruyor. Boru hattının problemli bölgeden geçen bölümünün baypas edilmesi konusunda Türkiye ile hemfikiriz.
Irak, Türkiye'den 180 megavat elektrik alıyor. Bu miktarın artırılmasına başlandı. Türkiye, iletim hatlarını yenileyerek bu miktarı 350 megavata çıkaracak. Türkiye'nin Irak'a elektrik satış planını değerlendiren taraflar, 'karşılıklı güven' anlayışı çerçevesinde birbirlerine her türlü desteği sağlayacak. Türk hükümeti, müteahhitleri Irak'ta yatırıma teşvik edecek. Bunun karşılığında biz de müteahhitlere alacaklarını zamanında ödeyeceğiz."
'Türkiye köprü olacak'
Türkiye-Irak Karma Ekonomi Komisyonu (KEK) Toplantısı Protokolü'nü Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile imzalayan Irak Petrol Bakanı Hüseyin El Şehristani ise, dünyanın petrole olan ihtiyacının artarak devam edeceğini, Türkiye'nin Irak'ın petrol ürünlerinin dünya pazarlarına ulaştırılmasında köprü konumunda olduğunu vurguladı.
Enerji alanının, başlıca işbirliği alanlarından birini oluşturduğuna dikkat çeken konuk Bakan, Irak'ın jeolojik yapısı nedeniyle rezervlerinin ancak yüzde 8'ini kullanabildiğini ifade etti. Şehristani, günlük petrol üretimini artıracaklarını ve hedeflerinin 2010 yılına kadar günlük 4 milyon varil olduğunu belirtti. Konuşmasında Türk müteahhitlik firmalarına çağrıda bulunan konuk Hüseyin El Şehristani, "Buyursunlar, Irak'a gelsinler, pazarı incelesinler, çok sayıda birlikte çalışılacak projeler söz konusudur" dedi.