Irak'la ticaret hacmi bu yıl 8 milyar dolara çıkarılacak

Irak'la ticaret hacmi bu yıl 8 milyar dolara çıkarılacak
Irak'la ticaret hacmi bu yıl 8 milyar dolara çıkarılacak

Irak Babakan Yardımcısı Rafi El Isawi Ankara?da. FOTOĞRAF: İSMAİL YEŞİLYURT /AA

2011-2012'de iş hacmini 25 milyar dolara çıkarmayı hedefleyen Türkiye, Irak'ta iş yapacak işadamlarına da yeni teşvikler verecek
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Hazar ve Orta Asya bölgesindeki doğalgaz kaynaklarını Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştıracak Nabucco’ya yıllık 15 milyar metreküplük gaz sağlamayı taahhüt eden, Türkiye ile ekonomik ilişkilerde yeni bir dönem başlatan Irak hükümeti, Nabucco’nun devamını getirmek için Ankara’ya çıkarma yaptı.
El Isawi de geldi
Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’nin Nabucco’da hükümetlerarası anlaşmanın imza töreni için 13 Temmuz’da Ankara’ya yaptığı ziyaretin ardından Başbakan Yardımcısı Rafi El Isawi de, Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Bakan Ali Babacan’ın davetlisi olarak Ankara’ya geldi.
Babacan’la çalışma yemeğinde biraraya gelen, Türkiye Müteahhitler Birliği’nde değerlendirmelerde bulunan Isawi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le de görüştü. Isawi’nin görüşmeleri hakkında bilgi veren diplomatik kaynaklar, “Nabucco’ya yılda 15 milyar metreküp gaz sağlayacak Irak, Türkiye ile ikili ticaret hacmini bir yılda 5 milyardan 8 milyar dolara çıkarmak istiyor. İki ülke bunun için gerekli mutabakatları yapmaya hazırlanıyor” değerlendirmesini yaptılar. 

Kürt vergisi sıkıntısı
Irak’ta Kürt grupların, Türk firmalar üzerinde kurdukları baskıyı kaldırıp bölgede ticareti rahatlatmak isteyen Ankara, Irak dış ticaret ve gümrük rejiminin şeffaf olması için Irak hükümetinden beklentilerini Isawi’ye iletti.
Bu çerçevede ilk olarak Irak’ta iş yapan firmalardan farklı adlar altında ücret alınmasının önü kesilecek. Isawi, Kürt yönetiminin Türkiye-Irak sınırından geçiş yapan Türk araçlardan haraç almasını önleyeceklerini belirtirken, bölgenin ekonomik canlanması için daha fazla sayıda Türk şirketinin bölgede faaliyet göstermesinden yana olduklarını görüşmelerinde dile getirdi. Başbakan Yardımcısı Isawi, Türk firmalarının Irak’ta daha çok iş yapması için ekstra düzenlemelere gideceğinin mesajını da Türk yetkililere iletti.
Irak kamu şirketleri başta gıda, ilaç, inşaat malzemeleri, tarımsal ilaç ve aletler ile elektrik malzemeleri olmak üzere, yeniden dış alımlara başladı. Ancak bununla ilgili ihaleler Türkiye’ye zamanında bildirilmiyordu. Isawi, bu konuda daha duyarlı olacaklarının sözünü de Türkiye’ye verdi.

Güvenlik sonrası hedef
Irak’la ticarette Musul-Bağdat karayolu güzergâhındaki güvenlik sorunu çözülmediği için de sıkıntı yaşayan Türkiye, bu güzergâhta görüş mesafelerinde kontrol noktaları oluşturulması, güvenli park yerlerinin tesis edilmesi, gidiş ve dönüş konvoylarına nitelikli koruma sağlanması için Amerika’dan da destek görecek. Bu da Türkiye için ‘daha güvenli ticaret’ anlamına geliyor.
Irak’la 5 milyar doları bulan ikili ticaret tacminin bu yılın sonunda 8 milyar dolara, 2011-2012 döneminde de 25 milyar dolara çıkarmayı hedefleyen Türkiye, Irak’ta iş yapacak işadamlarına da yeni teşvikler vermeye hazırlanıyor. Irak’la ticareti kolaylaştıracak bir başka unsur ise Türkiye-Irak sınırına yeni kapıların açılması olacak.
Yeni sınır kapılarının açılması için iki ülke arasındaki diplomatik trafik önümüzdeki günlerde daha da hızlanacak. 

Yeni kapı açılacak
300 milyon dolarlık geçiş parasından kurtulmak isteyen Türk tarafı yeni kapı açarak, ‘Kürt Bölgesi’ni baypas etmek istiyor.