Irak'la ticaretin adresi Gaziantep

ABD'nin Irak'ı işgalinden beri yapılamayan uluslararası Bağdat Fuarı'nın yerini tutacak olan ilk fuar, Gaziantep'te açılacak.

ANKARA - ABD'nin Irak'ı işgalinden beri yapılamayan uluslararası Bağdat Fuarı'nın yerini tutacak olan ilk fuar, Gaziantep'te açılacak. Irak Ticaret Bakanlığı, TOBB ve Forum Fuarcılık tarafından 7-11 Haziran arasında Gaziantep'te düzenlenecek olan fuara, 30 ülkeden 1000'in üzerinde firmanın katılması bekleniyor.
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, uluslararası Irak Fuarı'nın Türkiye'de yapılmasının önemine dikkati çekerek, "Irak'ın ihtiyacı olan ürünlerin sergileneceği fuarın Türkiye'de Gaziantep'te yapılması çok önemli. Irak'a mal satmak isteyen Türk ve dünya firmaları Gaziantep'te buluşacak. Bu, Türkiye'nin önemini gösteriyor. Önümüzdeki dönemde Irak'a ticaretin ana merkezi Türkiye olacak. Türkiye hem ihracattan hem de transit ihracattan önemli kazanç sağlayacak" dedi.
Irak Uluslararası Fuarı'na 52 ülkenin davet edildiğini kaydeden Tüzmen, fuara ilginin yoğun olduğunu, ilginin önümüzdeki günlerde daha da artacağını bildirdi. Fuarda Irak'ın ihtiyaç duyduğu tüm ürünlerin sergileneceğini ifade eden Tüzmen, fuara en çok Türk firmalarının ilgi gösterdiğini söyledi.
Forum Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül de, "Fuara katılım için Türkiye içinden ve dışından sözleşme imzalayan firma sayısı 500'ü, başvuru sayısı da 1000'i aşmıştır. Fuara katılan yerli ve yabancı firma sayısının bin 200'e ulaşmasını bekliyoruz" dedi.