Irak'tan 250 milyon dolarlık kötü haber

Irak'tan 250 milyon dolarlık kötü haber
Irak'tan 250 milyon dolarlık kötü haber
Irak merkezi hükümeti, Irak'ta 25 milyar dolarlık dört projede ortaklığı olan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nı (TPAO) verdiği kararla şaşırttı.

ANKARA - Merkezi Irak hükümetinin Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile ilgili verdiği kontrat fesih kararının etkilerinin boyutu Ankara’da konuşulmaya başlandı. Irak Merkezi hükümeti TPAO’nun ülkenin ‘güneyinde’ blok 9 olarak adlandırılan bölgede petrol arama kontratından çıkarılmasına karar verdiğini söylemişti. Kontratta TPAO’nun yüzde 30 payı bulunuyordu. TPAO’nun Irak’ta dört bölgede daha ortaklığı var. Şimdi bu projelerin karardan etkilenip etkilenmeyeceği konuşulmaya başlandı. Enerji koridorlarında uluslararası haklardan dolayı etkilenilmeyeceği dile getiriliyor. Buna karşılık durumun yine de siyasi kararlara bağlı olduğu belirtiliyor. Öte yandan Irak’ın ‘kuzeyinde’ yapan Genel Enerji’nin bu durumdan etkilenmeyeceği ifade ediliyor.

Irak Petrol Bakanlığı Sözleşmeler Dairesi Başkanı Abdül-Mehdi Al Amedi’nin yaptığı açıklama ile Irak hükümetinin TPAO’nun projeye ortak olmasının reddedildiği ortaya çıkmıştı. Buna göre kontratta Kuveyt Energy’nin yüzde 70, Dragon Oil’in yüzde 30 payı olacak. Kararın siyasi olduğu konuşuluyor. Irak eski Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık Haşimi’nin Türkiye’de bulunmasının bunun en önemli gerekçesi olduğu ifade ediliyor.

4 proje daha var
TPAO’nun Irak’ta 4 farklı projede ortaklığı var. Bu projelerde TPAO’nun payının 5.5 milyar dolar olduğu söyleniyor. Kontratı feshedilen proje ise 250 milyon dolarlık. Ancak Irak merkezi hükümetinin kararı TPAO’ya bakış açısını gösteriyor. Bunun için de şimdi TPAO’nun yürüttüğü diğer projelerin bu karardan etkilenip etkilenmeyeceği konuşulmaya başlandı. Enerji kulislerinde bu durumun diğer projeleri etkilemeyeceği söyleniyor. Ancak Irak hükümetinin fesh kararı vermesi halinde bir hukuki süreç olup olmayacağı belirsiz.

Irak’taki projeler... TPAO, Irak’ta hidrokarbon arama ve üretim yatırımlarına girmek için Irak Petrol Bakanlığı ile 1994 yılından beri yakın temaslarda bulunuyor. TPAO’nun 2009 yılında Irak Petrol Bakanlığı yetkilileri (PCLD) tarafından açıklanan 1. ve 2. ruhsat ihalelerinde Missan ve Badra petrol sahalarının geliştirilmesi için işletme hakkı kazanması ilave olarak, TPAO 2010 yılında PCLD tarafından düzenlenen 3. ruhsat ihalesinde üç saha için teklif vermiş ve Siba ve Mansuriya Gaz Sahalarının 20 yıllık işletme hakkını kazandı.

* Badra Petrol Sahası Geliştirme Projesi: 2009 yılında düzenlenen Irak 2. ruhsat ihalesinde Badra Sahası için TPAO’nun dahil olduğu konsorsiyum tarafından verilen teklif ile işletme hakkı kazanıldı. Konsorsiyum TPAO dışında, GAZPROM (operatör-Rusya), KOGAS (Güney Kore) ve PETRONAS’dan (Malezya) oluşmaktadır. Ortaklığımız konsorsiyumda %10 hisse ile yer almaktadır. İmzalanan Anlaşma 18 Şubat 2010 tarihinde yürürlüğe girdi. 2010 yılında sahanın ön geliştirme planı tamamlanmış olup, çalışmalara başlandı.

* Missan Petrol Sahası: Basra’nın 175 km kuzeyinde. İran-Irak sınırındaki Missan Sahaları Abu Ghirab, Jabal Fauqi ve Buzurgan Petrol Sahalarını içermektedir. Sahalar, CNOOC (%63,75) operatörlüğünde, TPAO (%11,25) ve IDC (%25) konsorsiyumu tarafından geliştirilecek. Missan Sahalarında yürütülecek üretim/geliştirme faaliyetleri için Üreten Sahalar Teknik Servis Anlaşması (PFTSC) 17 Mayıs 2010 tarihinde imzalandı. Anlaşma 20 Aralık 2010 tarihinde yürürlüğe girdi.

* Siba Gaz Sahası: Siba Sahasında TPAO yüzde 40 hisseye sahip. Siba Sahasında KEC (operatör,%60) ve TPAO (%40) şirketlerinden oluşan konsorsiyum ihaleyi kazandı. Siba Sahasında öngörülen yerinde gaz miktarı 1 tcf. Sahanın geliştirilmesine yönelik yatırım ve işletme giderleri yaklaşık 1,2 milyar ABD Doları olarak öngörülüyor.

* Mansuriya Gaz Sahası: TPAO’nun operatörlüğünde (%50), KEC (%30), KOGAS (% 20) konsorsiyumu işletiyor. Yatırım ve işletme giderleri 2.7 milyar dolar. Mansuriya ve Siba Gaz Sahaları Geliştirme Üretim Servis Anlaşması 15 Kasım 2010 tarihinde paraflandı.

 

bigPara.com