Irak'tan ödeme için söz

Irak Petrol Bakanlığı, Irak'a akaryakıt ürünleri sevkıyatını durdurma kararı alan Türk ve çok uluslu şirketlere olan gecikmiş ödemeler konusunun halledileceğini açıkladı.

BAĞDAT - Irak Petrol Bakanlığı, Irak'a akaryakıt ürünleri sevkıyatını durdurma kararı alan Türk ve çok uluslu şirketlere olan gecikmiş ödemeler konusunun halledileceğini açıkladı. Bakanlık sözcüsü Asım Cihad, sorunun bakanlığın, Ulusal Petrol Ürünleri Dağıtım Şirketi'nden, hesapları kontrol amacıyla 21 Ocak'ta yapılması gereken ödemeleri ay sonuna ertelemesniden kaynaklandığını belirtti. 34 Türk firma, alacaklarının 1 milyar doları aşması üzerine Mersin ve İskenderun limanlarında dolumu durdurmuştu.
Gürcistan'da sıkıntı
Öte yandan Gürcistan, Rusya'dan gelen gaz hattındaki patlamalar nedeniyle enerji krizi yaşıyor. Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, patlamaların sabotaj sonucu olduğunu öne sürerken, Rusya bu iddiayı yalanladı. Bu arada, aşırı soğukla mücadele eden Rusya'nın, İtalya'ya sattığı gazın miktarını da azalttığı belirtildi. İtalya'da gaz dağıtımı yapan ENI, İtalya'nın toplam talebinin yüzde 8.1 altında gaz alabileceğini açıkladı.