İran 3 yıl önce kurdu ama kapatmak zorunda kaldı

İran 3 yıl önce kurdu ama kapatmak zorunda kaldı
İran 3 yıl önce kurdu ama kapatmak zorunda kaldı
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

ANKARA- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın yerli rating kuruluşu kurulmasına yönelik sözleri bürokrasinin bir süredir yürüttüğü ‘milli derecelendirme kuruluşu’ çalışmalarına dayanıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu da ulusal bir derecelendirme kuruluşu üzerinde çalışıyor. Edinilen bilgiye göre çalışmalarda ulusal derecelendirme kuruluşunun ‘kamu’ payı da olan ya da kamu odaklı bir kuruluş olması ve özellikle bankalara yönelik değerlendirme yapması üzerinde duruluyor. Ulusal derecelendirme kuruluşunun bir merkezi skala oluşturması ve bunun üzerinden değerlendirme yapması üzerine bir model olacağı belirtiliyor. Ancak Japonya’nın rating kuruluşu JCR’ın Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen Türkiye ’nin S&P ile sözleşmesini bitirse bile kurumun rating derecelendirmesine devam edeceğini vurguladı. 

Japonların JCR’ı mı olacak?
JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen, JCR’da kamunun borsa payı olduğunu ve hiçbir ortağın yüzde 1’den fazla payı olmadığını kaydederek Japon Maliye Bakanlığı’nın atamada direkt söz sahibi olmadığını ama etkin olduğunu dile getirdi. Rating kuruluşlarının kamusal hizmet yaptığını belirterek, “Piyasa kabul etmezse milyarlar da akıtılsa Türkiye sınırlarını aşamaz” dedi. Bir rating kuruluşunun kabul edilebilir olmasının yılları aldığını kaydeden Ökmen, dünya çapında yüzlerce şirket kurulduğunu ama 3-5 yıl içinde geri çekildiklerini kaydetti. İran’ın da 3 yıl önce kamu payı olan bir şirket kurduğunu ve kapandığını belirten Ökmen, Türkiye’nin söz geçirdiği bir rating kuruluşunun bağımsız olamayacağını söyledi. Rating kuruluşlarının kadın hakları, siyasi partiler yasası gibi birçok politik unsura da baktığını anlatan Ökmen, “Türkiye kendi rating şirketini kurdu ve 3A verdi, piyasa kabul etmedikten sonra bir anlamı olmaz.Uluslararası yatırımcılar S&P’ye itibar ettiği sürece rating de üretilir” dedi.

İPTAL NASIL YAPILIR
Hazine rating kuruluşları ile ilk sözleşmesini yapıyor.
Daha sonra eğer sözleşme uzayacaksa herhangi bir yazı gönderilmiyor, kendiliğinden sözleşme uzuyor.
Eğer sözleşme bitirilecekse 1 ay önce yazı yazılması gerekiyor.
Rating kuruluşu yıllık 50-60 bin dolar alıyor ama asıl bir ülke tahvil ihracına çıktığında bu ihracın 10 binde 3’ü ya da 10 binde 1’i gibi komisyon alıyor. Asıl kazancı buradan oluyor.

bigPara.com