İran, doğalgaz güvencesi verecek

Sibirya soğuklarında doğalgaz vanasını kısarak Türkiye'yi krize sürükleyen İran, aynı sorunun tekrar yaşanmaması için Türkiye boru hattına bağlayacağı yeni doğalgaz boru hattını bu yıl tamamlıyor.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Sibirya soğuklarında doğalgaz vanasını kısarak Türkiye'yi krize sürükleyen İran, aynı sorunun tekrar yaşanmaması için Türkiye boru hattına bağlayacağı yeni doğalgaz boru hattını bu yıl tamamlıyor. İran Enerji ve Petrol Bakanı Vaziri Hamaneh Türkiye'ye gelerek, aynı sorunun tekrarlanmayacağı yönünde güvence verecek, Avrupa'ya doğalgaz satabilmek için Türkiye'ye işbirliği teklif edecek.
İran'ın Ankara Büyükelçisi Firuz Devletabadi, "Türkiye, bir daha asla İran kaynaklı doğalgaz krizi yaşamayacak. Enerjide Türkiye ile stratejik ortaklığımızı pekiştireceğiz" diye konuştu. Hamaneh'in 15 Ağustos'ta Türkiye'de olması ve Enerji Bakanı Hilmi Güler ve Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşmesi bekleniyor. Hamaneh'ten önce İranlı bir grup enerji bürokratı Ankara'da Enerji Bakanlığı'nda değerlendirmelerde bulunacak.
Hamaneh'in ziyaretine ilişkin Radikal'e bilgi veren büyükelçi, "Türkiye ile enerji konusunda büyük işbirliğimiz var" diyerek, kışın yaşanan doğalgaz krizinin sorumlusunun İran olarak gösterildiğini ancak bunun yanlış olduğunu öne sürdü.
Özel boru hattı yapılıyor
İran'ın Türkiye'ye doğalgaz sevkıyatında kriz yaşanmaması için ek boru hattının inşaatının yıl sonunda biteceğini anlatan Devletabadi, şöyle konuştu: "Normalde, kışın eksi 30 derecede basınç düştüğü için Türkiye'ye doğalgaz daha az geliyordu. Bu sorunu ortadan kaldırmak için Türkiye'ye özel bir boru hattı kuruyoruz. Türkiye'nin doğalgazda güvencesi İran'dır. Enerji bakanımız, tüm sorunları Türk yetkililerle masaya yatırıp enerji işbirliğinde yeni bir dönem başlatacak."