İran ekonomisine halı dopingi

İran ekonomisine halı dopingi
İran ekonomisine halı dopingi

İran, el yapımı ipek halı ihracatında, dünyada ilk sırada yer alıyor

İran'da bir yılda 560 milyon dolarlık el yapımı ipek halı ihraç edildi

İSTANBUL - Nükleer programı nedeniyle Batı'nın ağır yaptırımlarına hedef olan İran, halı ihracatıyla ekonomisini düzeltmeye çalışıyor.

Yarı resmi haber ajansı FARS'a göre İran, 21 Mart 2011 ile 19 Mart 2012 tarihleri arasında 560 milyon dolarlık el yapımı ipek halı sattı. İran Endüstri, Maden ve Ticaret Bakanı Hamid Alihani, İran'ın tasarımdaki incelik ve ustalıkla dünya genelinde tanınan ipek halılarının, ihracatta öncelikli kalemler arasında olduğunu belirtti. İpek halıların, İran'ın en eski ürünlerinden biri olduğuna dikkati çeken Bakan Alihani, bazı ülkelerin sahte İran halıları üreterek satmasından yakındı.

İran, el yapımı ipek halı ihracatında, dünyada ilk sırada yer alıyor. İç ve dış talebi karşılamak üzere yaklaşık 1.2 milyon kişinin çalıştığı sektörde, yıllık üretimin 5 milyon metrekareyi bulduğu, bu rakamın yüzde 80'inin de uluslararası pazarlarda satıldığı belirtildi.(aa)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108451210845121

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  EL ÜRETSİN BİZ GEVEZELİK YAPALIM - HARAYDIN

  El halısı ve el seccadesi yatırımı en kolay sektör.Sürekli balık dağıtma yerine balık tutması öğreteceğiz edebiyatı yapanlar bunu niye dikkate almazlar. Diyanet Vakfı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Bir milyon çalışan ortaklı bir halı halk aş kurulsa, kamu bu şirketten vergi ve SGK primi almasa ve bu kadınlar camilere el dokuması halı dokusalar, el dokuma seccade dokusalar, mahkumları asmayıp besleyeceğimize mahkumlarda üretici olsa, asmasak ta beslemesek te halı dokuyup kendi kazançlarını yeseler ve mahkumları fason üretici olarak bu şirket çalıştırsa.Sosyal yardım adı altında sürekli balık çiğneyip ağzına verilen insanlar emeklerinin karşılığını yeseler ne olur? Kadınlar ya kocalarından ya babalarından sağlık ve emekli maaşı alıyorlar hem de çifte çifte, bu rezalette son bulsa. Asalaklık ve balık dağıtma kültürü yerine balık tutma öğretsek ne olur? Bu şirketin ortaklığı noterde T.C.numarası bilgisayara eklenerek yapılmalı, sadece 1TL karşılığı bilgisayara ortaklık işlenip ortaklık kimlik kartı verilmeli.