İran ile altın takasına devam

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , İran’dan altın takasına devam edileceği mesajı verdi. Erdoğan, Türkiye ’nin İran’dan doğalgaz alımında talep edildiği gibi yaptırımlara uyamayacağını ve bu konudaki görüşlerin ilgili taraflara iletildiğini söyledi.
Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile düzenlediği ortak basın toplantısında ABD’nin İran’a yönelik uyguladığı yaptırımların genişletilmesi kapsamında Türkiye’nin bu ülkeden doğalgaz alımına devam edip etmeyeceği sorusuna karşılık olarak, “İran’la ham petrol ve yan ürünler konusunda aramızdaki ikili ilişkiler bizim defaetle gündemimizde olan bir konu. İran şu anda bizim doğalgaz ithali yaptığımız bir ülkedir. Bu konuyla ilgili olarak bize ‘yaptırımlara uyacaksınız, uymanız gerekir’ gibi yaklaşımlar olduğunda biz buna uyamayız. Bu bizim için stratejik önemi haizdir” diye konuştu.
‘Takası yapacağımızı kendilerine de söyledik’
Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacını İran’dan karşılamaya devam edeceğini ilgililere söylediklerini kaydeden Erdoğan, “Şu anda bulunduğumuz nokta yine aynıdır. Çünkü bu bizim için stratejik bir ürün olması hasebiyle biz bunu alırız ve takas noktasında da yapmamız gereken takas neyse bu takası da yapacağımızı yine kendilerine söyledik. Bundan sonra da o istikamette yolumuza devam ederiz. Çünkü buna benzer şeyleri bu ülkeler yaparken oluyor da Türkiye böyle bir adımı attığı zaman niye olmasın? Her ülke kendi çıkarlarını çok rahat düşünüyor. Türkiye de kendi çıkarlarını tabii ki düşünecektir” dedi.

Akkuyu Nükleer Santralı için sermaye arttırımı yapıldı
Başbakan Erdoğan, Putin ile yapılan toplantıda, enerji alanında birlikte yürüttükleri projelerden kültürel alandaki ilişkilerin geliştirilmesine kadar pek çok konunun ele alındığını ifade etti. Rastom’un Akkuyu’da yapılacak Nükleer Güç Santralı için Türkiye’ye ilk sermaye girişiminin 700 milyon dolarla başladığını dile getiren Erdoğan Rastom’un 800 milyon dolar daha sermaye aktarımı kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Erdoğan, “1.5 milyar dolara ulaşan bu sermaye aktarımı 2.4 milyar dolara yükseltilecek” dedi. Dış ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması hedefinin belirlendiği Erdoğan-Putin görüşmesinde Rus Sberbank’ın Denizbank’ı satın alması da gündeme geldi.

bigPara.com