İran ile tarihi enerji anlaşması imzalandı

İran ile tarihi enerji anlaşması imzalandı
İran ile tarihi enerji anlaşması imzalandı

Anlaşmayı, Başbakan Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Rahimi?nin gözetiminde Enerji Bakanı Yıldız ve İranlı bakan Mirkazimi imzaladı. FOTOĞRAF: FIRAT YURDAKUL / AA

Türkiye ile İran arasındaki anlaşmaya göre Güney Pars'taki bazı gaz sahaları TPAO'ya tahsis edilecek. İran gazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınacak

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İran ziyareti enerjide somut bir adımla sonuçlandı; 2.5 yıldır masada olan doğalgaz mutabakatına imzalar atıldı. Buna göre, Türkiye Güney Pars Doğalgaz Sahası’nda ihalesiz olarak gaz arayacak. Gazın bir bölümü, Nabucco’ya gönderilebilecek. Türkiye ile İran arasında imzalanan enerji anlaşmasında üç ana esas bulunuyor. 

Değişiklik yapıldı
Anlaşma ile Güney Pars sahasındaki bazı doğalgaz sahaları TPAO’ya tahsis edilecek, İran gazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya, Türkmen doğalgazı İran üzerinden Türkiye’ye taşınacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi’nin gözetiminde Enerji Bakanı Taner Yıldız ile İran Petrol Bakanı Seyyid Mesud Mirkazimi tarafından imzalanan anlaşmanın adı, ‘Türkiye Cumhuriyeti Enerji Bakanlığı ile İran İslam Cumhuriyeti Petrol Bakanlığı arasında Anlayış Muhtırası’ olarak belirlendi. Enerji Bakanı Yıldız, “Geçtiğimiz yıl içinde yaptığımız, Güney Pars bölgesindeki 21, 22, 24 numaralı sahaların, daha verimli olduğuna inandığımız sahalarla değiştirilmesiyle ilgili bir değişiklik yapıldı. Biliyorsunuz İran’da Anayasa gereği petrol ve doğalgaz yataklarının mülkiyet devri söz konusu değil. Bu konuda yaptığınız saha çalışmalarında oranın kullanım hakkını alıyorsunuz. Bir nevi satış hakkını alıyorsunuz belli oranlarda. Biz mesela oradan çıkan gazın yarısının satış hakkını almış oluyoruz. Tabii bunun şartları, fiyatları daha sonra görüşülecek” açıklamasında bulundu.
Taner Yıldız, “Saha çalışması sonucunda bir rezerv belirlenecek ve o rezervler TPAO’nun kabiliyet alanı içinde kalan ve deniz altında 100-150 metre kadar rahat çalışılabilecek platformlarla yapılabilecek birşey. Sonra üretim sondajlarına geçme aşamasında buradan çıkan toplam gaz miktarı belli olacak ve üretim aşamasına geçilecek. Türkiye, ister kendi üzerinden Batı’ya kaynak oluşturabilecek gazı alması, isterse ülkesinde kullanması amacıyla yani ister transit konumuyla, isterse kendi arz güvenliği ile ilgili cevap verebilmek için bu tarz anlaşmalar yapıyor” dedi.
Bu arada İran ile petrol ve gaz çalışmalarına kasımda başlanacak.” (aa)