İran korkusuyla petrol zirve yaptı

ABD ham petrol fiyatları dün, İran'ın nükleer programındaki ısrarının ABD'nin bu ülkeye karşı askeri harekâta girişebileceği endişelerini artırması nedeniyle, 70 dolarla yaklaşık sekiz ayın zirvesini gördü.

LONDRA - ABD ham petrol fiyatları dün, İran'ın nükleer programındaki ısrarının ABD'nin bu ülkeye karşı askeri harekâta girişebileceği endişelerini artırması nedeniyle, 70 dolarla yaklaşık sekiz ayın zirvesini gördü. ABD ham petrolünün mayıs ayı varil teslim fiyatı, önce 70 dolar düzeyini test ettikten sonra, 69,85 dolara geriledi.
Seans zirvesi, geçen yıl Katrina Kasırgası'nın ABD'nin Meksika Körfezi kıyılarındaki petrol altyapısını tahrip etmesinin ardından 30 Ağustos'ta 70.85 dolarlık rekordan bu yana en yüksek seviye oldu. Londra Brent petrolü ise yeni bir rekor olan 71.40 dolara yükselmesinin ardından son olarak 55 cent artışla 71.12 dolardan işlem görüyordu.
Petrol fiyatlarının yükselmesinde, İran'ın nükleer programının yanı sıra, Nijerya'daki karışıklıklar ve ABD'deki benzin stoklarının azalması etkili oluyor. (Reuters, aa)