İran pazarı SOS veriyor

İran pazarı SOS veriyor
İran pazarı SOS veriyor
İran'da bir ay önce yaşanan devalüasyon sonrası artan döviz kurları Türkiye'ye gelecek turisti olumsuz etkiledi. Acenteler nevruz için endişeli.
Haber: SEVGİ SAYAR BAŞARAN / Arşivi

Turizmde son dönemde yıldızı parlayan İran SOS vermeye başladı. Ülkede son bir ayda yaşanan büyük devalüasyon nedeniyle artan dolar kuru, tur paketi satışlarını olumsuz etkiledi. İran’dan yapılan tarifeli ve charter uçuşlarda 1 aydır doluluklar yüzde 30’lara kadar düşerken, acenteler özellikle nevruz dönemi için endişeli.

İran’dan Türkiye ’ye turist getiren Seatravel Genel Müdürü Azade Dochi, İstanbul ’daki otellerinde son dönemde fiyatlarını ciddi oranda arttırdığını belirterek, “Bu da satışları olumsuz etkiledi. Özellikle nevruzdan sonra bu ülkeden yapılan tarifeli ve charter seferlerde azalma olabilir. Bu da 2012 yılında İranlı turist sayısının ciddi oranda azalması anlamına gelir” dedi.

İran son dönemde turizmde en ciddi artış gösteren ülkeler arasında yer alıyor. 2011 yılında Türkiye’yi 1 milyon 879 bin İranlı ziyaret etti.

Tur paketleri pahalandı
İran’da 1 ay önce yaşanan devalüasyondan sonra döviz kurunun çok arttığını belirten Azade Dochi, şunları söyledi: “Bu artış tur fiyatlarını da yükseltti. Zaten ülkeye uygulanan ambargo nedeniyle para transferlerinde ciddi sorun var. Eskiden İranlı turistler Türkiye’de 4 yıldızlı otelde yaptıkları 1 haftalık tatile 740 riyal öderken bu rakam artan döviz kuru nedeniyle 1 milyon 300 bin riyale kadar çıktı. Buda yüzde 90’lık bir fiyat artışı demek. İstanbul’daki otelciler de fiyatlarını son 1 yılda çok ciddi artırdı. Bu durum özellikle nevruz döneminde Türkiye’ye yoğun olarak gelen İranlı turist sayısında azalmaya neden olabilir.”

İran’dan İstanbul’a haftada 10’un üzerinde tarifeli ve charter uçuşu bulunuyor. Normalde bu dönemde yüzde 70-80 dolulukla uçan uçakların doluluklarının yüzde 30’lara düştüğünü belirten Dochi, “Acenteler direniyor. Birçok havayolu firması nevruzu bekliyor. Nevruz’dan sonra sefer sayıları azalabilir” dedi.

İstanbul’daki Point Hotel Genel Müdürü Nuri Kalyoncu da İranlı turist sayısında azalma olduğunu doğrulayarak, “Ülkede yaşanan politik sorunlar da bunu tetikliyor. 2012 yılında İstanbul’a gelen İranlı sayısında yüzde 5-10 arası bir azalma yaşanabilir” dedi.


  ETİKETLER:

  Nevruz

  ,

  Döviz

  ,

  İran

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  Tur

  ,

  Para

  ,

  politik

  ,

  turist

  http://www.radikal.com.tr/107680410768041

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bunlar daha iyi günlerimiz, - aliismettekin

  Bu ülkede monşerler vardı, Atatürk'ün "Yurtta Sulh Cihanda Sulh" ilkesi vardı, yüzyıllardır süren deneyime bağlı bir dış politikamız vardı, her alanda ben bilirim ben yaparım ben yaptımmı olur gözü karalığı bu alana da girince ne yazıkki, monşerler adlarıda monşerler konarak alay edilerek kovalandı yerlerine davutlar geldi, Atatürk terk edildi YSCS ilkesi kaldırıldı yerine "komşularda sıfır sorun", KSS ilkesi geldi, ve bugüne geldik, KSS şu anda KS "komşular sıfır" şeklinde, komşu olmayanlarla ilişkilerde örnek fransadır, bu ülke ile taa osamnlıdan beri nasıl içli dışlı olduğumuz malum ve bugün ne halde evet turizmde bunlar daha iyi günlerimiz, turizm sektöründekiler yerli tursitin değerini bilin başınızın tacı edin, sadece onlara muhtaç olmaya doğru gidiyorsunuz.