İran, petrolünü avroyla satacak

İran yönetiminin, uluslararası ticarette dolar kullanımından avroya yöneleceği açıklandı. İran hükümet sözcüsü Gulamhüseyin İlham, 2007 bütçesinin mecliste genel olarak kabul edildiğini...

TAHRAN - İran yönetiminin, uluslararası ticarette dolar kullanımından avroya yöneleceği açıklandı. İran hükümet sözcüsü Gulamhüseyin İlham, 2007 bütçesinin mecliste genel olarak kabul edildiğini, bundan sonra petrol satışı ve dış ticarette doların yerini avronun alacağını söyledi.
Yüksek Ekonomik Konseyi'nde bu yönde bir karar aldığını ifade eden İlham, konseyin ülkedeki kurumların hesaplarının da avroya geçirilmesi yönünde karar aldığını belirtti. Tahran yönetiminin bu kararında, doların uluslararası piyasalardaki durumu ve ABD'nin İran'ın nükleer programına karşı takındığı tutumun etkili olduğu belirtiliyor. Reuters'ın haberine göre İran basınında, Tahran'ın, 2003 yılından beri rezervlerini dolardan çıkarıp başka varlıklara kaydırma yoluna gittiği belirtildi.
Bu arada İran'ın, Ermenistan'a doğalgaz ihraç edeceği açıklandı. İran Milli Gaz Şirketi yetkilisi Muhammed Rıza Lorzade, 2007'nin ocak ayından Ermenistan'a doğalgaz vermeye başlayacaklarını söyledi. İran'ın Ermenistan'a günlük 3 milyon metreküp gaz vereceğini de ifade eden Lorzade, asıl hedeflerinin ise Avrupa'ya dogalgaz ihraç etmek olduğunu sözlerine ekledi. (Reuters, aa)