İran, Turkcell'e 'cep'ini açtı

İran'da GSM şebekesi kurmak için Irancell konsorsiyumundaki payının yüzde 49'a inmesine razı gelen Turkcell'e lisans verildi. Turkcell'in 4 Eylül'e kadar teminat yatırması gerekli.

TAHRAN - Turkcell sonunda İran'da GSM lisansını elde etti. İran cep telefonu piyasasında ilk özel şirket olmayı planlayan İrancell konsorsiyumuna, ikinci GSM operatörü olarak lisans verildiği, konsorsiyumda en fazla hisseye sahip olan Turkcell'in, payına düşen teminatı 4 Eylül'e kadar yatırması gerektiği açıklandı.
İran Enformasyon ve Teknoloji Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, uzun süreden beri devam eden görüşmelerin ardından yerel şirketlerin konsorsiyuma dahil olmasıyla İrancell'e lisan verildiği belirtildi. İran'daki ikinci cep telefonu operatörünün çalışmalarına başlaması için yerel şirket yöneticileriyle Bakan Ahmed Mutemidi'nin de katıldığı bir toplantı düzenlendiği anlatılan açıklamada, Turkcell'in düşürülen yüzde 21'lik payının Bank Milli ve Post Bank'a devredilmesinin kararlaştırıldığı ifade edildi.
Lisans 300 milyon avro
İrancell projesindeki en yüksek hisseye sahip olan Turkcell'e kendi payına düşen teminatı yatırması için 4 Eylül'e kadar süre verildiği vurgulanan açıklamada, üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmemesi durumunda Turkcell'in, ihalede en yüksek ikinci fiyatı veren Güney Afrika şirketi MTN ile değiştirileceği kaydedildi. Açıklamada, şirket yetkilileriyle yapılan görüşmelerden sonra Turkcell'in projeye katılma yönünde bir sorun çıkarmayacağının umulduğu ifade edildi.
Turkcell başkanlığındaki konsorsiyum, Şubat 2004'te cep telefonu lisansı ihalesini kazanmış, ancak meclisteki muhafazakâr milletvekilleri Turkcell'in İrancell anlaşmasındaki payını yüzde 70'ten yüzde 49'a çekmişti.
Turkcell, İrancell konsorsiyumundaki payının düşürülmesine rağmen geçen ay yeni koşulları kabul ettiğini açıklamıştı. 2004 yılındaki ihaleden sonra Turkcell'in 300 milyon avro lisans ücreti ödemesi kararlaştırılmıştı.
Bir telefon operatörünün faaliyet gösterdiği İran'da, 6 milyon cep telefonu abonesi var. İkinci GSM operatörünün devreye girmesiyle bu rakama üç yılda 11 milyon abonene eklenecek.