İran, Türkiye'den Megane ithalatını askıya aldı

Türkiye ile İran arasındaki ticari ilişkilerde beliren sıkıntının faturası, Renault Megane'a çıkmış görünüyor. İran, Türkiye'nin tarım ve cam ürünleri gibi malların ithalatına koyduğu engelleri öne sürerek Bursa'da üretilen Megane araba ithalatını askıya aldı.

TAHRAN - Türkiye ile İran arasındaki ticari ilişkilerde beliren sıkıntının faturası, Renault Megane'a çıkmış görünüyor. İran, Türkiye'nin tarım ve cam ürünleri gibi malların ithalatına koyduğu engelleri öne sürerek Bursa'da üretilen Megane araba ithalatını askıya aldı. İran Madencilik ve Sanayi Bakanı Ali Rıza Tahmasebi, Türkiye'den Megane alımının iki ülke arasında 'uygun' bir ticari ilişki kuruluncaya kadar askıda kalacağını açıkladı.
Tehran Times gazetesine göre, Bakan Tahmasebi, Türkiye'nin bazı İran yapımı mallarının ithalatına, 'mantıksız ve kuraldışı' engeller koyduğunu öne sürdü. Engellerin kaldırılması için ilgili Türk bakan ile temas kurduğunu ancak sorunların çözümlenmediğini belirten Tahmasebi, "İki ülke
arasındaki ticari sorunların, Türk dış ticaret bakanının Tahran ziyaretinde çözümlenmesi öngörülüyordu, ancak bu ziyaret henüz gerçekleşmedi" dedi.
İran pazarına girmek için bu ülkede Megane üretimine karar veren Renault, Türk mühendislerin birikiminden yararlanılacağını ve üretimde kullanılacak birçok parçanın Türkiye'den alınacağını açıklamıştı.