İran'a çifte tahkim

İran'a çifte tahkim
İran'a çifte tahkim
Türkiye İran'ı doğalgazda eksik teslimat nedeniyle tahkime götürdü. Mart ayına kadar indirim olmazsa yine tahkime başvurulacak.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Türkiye , İran doğalgazı için hem eksik teslimat hem de fiyat konusunda tahkim yolunda. Türkiye’nin İran’la yaptığı doğalgaz anlaşması gereği yıllık 10 milyar metreküp doğalgaz alma hakkı var. Ancak İran’dan gelen gaz genelde bu 10 milyar metrekübün altında kalıyor. Genellikle 7-8 milyar metreküp civarında olan bu gaz için Türkiye 1 Ocak 2005’ten geçerli olmak üzere tahkime gitti. Fiyat konusunda da mart ayına kadar müzakere sürecek, indirim sağlanamazsa tahkime gidilecek.
Enerji Bakanı Taner Yıldız, gaz kontratlarının verdiği haklar nedeniyle tarafların zaman zaman revizyon isteyebileceğini kaydederek, Türkiye’nin İran’dan aldığı gaz fiyatının hem Rusya’dan alınan gaz hem de ortalama gaz fiyatlarının üzerinde olduğu için İran ile müzakere yaptıklarını söyledi. Müzakerelerin fiyatın yanı sıra eksik miktarlara da ilişkin olduğunu anlatan Yıldız, eksik miktarlarla ilgili 16 Ocak 2012’de tahkime başvurduklarını belirtti.

Tüketim zirvede zamma vakit yok
Bakan Taner Yıldız, soğuk kış günleri nedeniyle doğalgaz tüketiminin yanı sıra günlük elektrik tüketiminde de ciddi artış yaşandığını belirterek, “Şu anda Türkiye’deki günlük tüketilen elektrik 733 milyon kilovatsaatlere (kWh) çıktı. Bu, yazın kullandığımız miktardan yüksek. Gaz ise dün 177 milyon metreküp oldu” dedi.Yıldız, şu anda kesintisiz hizmet vermeye odaklandıklarını belirterek, “Bu gibi işlere yoğunlaşmamızdan dolayı doğalgaza zam yapılmamış oluyor” dedi.

bigPara.com