İran'a rahat bir nefes

İran'a rahat bir nefes
İran'a rahat bir nefes

5+1 ile İran arasında yapılan anlaşma önceki gün itibariye devreye girdi. Anlaşma kapsamında İran’a uygulanan uluslararası yaptırımların gevşemesi, İran’ı etkilediği gibi Türkiye , Hindistan, Çin gibi İran’la enerji ticareti yoğun olan ülkeleri de etkileyecek. Yaptırımların hafiflemesinden İran ekonomisine bu yıl 15 milyar dolar katkı sağlanabileceği kaydediliyor. İran’daki ambargoların yumuşamasından bahsederken, Türkiye’ye olası etkilerini de takip etmek lazım. Malum Türkiye, yaptırımlar hayata geçmeden önce petrol ithalatının yarısını İran’dan karşılıyordu; yaptırımlar sonucu İran’dan alınan petrol miktarı yarı yarıya düşüş gösterdi.
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Tahran yönetiminin uranyum zenginleştirme faaliyetlerinde vadettiği sınırlamaları yerine getirdiğini teyit etti. Natanz nükleer enerji santralinde, uranyum zenginleştirmede kullanılan santrifüjlerin devre dışı bırakıldığı açıklandı. Böylece Avrupa Birliği ( AB ) ve ABD ’nin uyguladığı ekonomik yaptırımların kısmen askıya alınmasının önü açılırken, İran’a petrol ürünlerinin ihracatı, petrol taşımacılığı ve petrol tankeri sigortası, nadir metal ve mücevherlerin ihracatı gibi alanlardaki yaptırımlar gevşetilecek. İran, petrol satışı gelirlerini toplayabilecek.
Reuters’ın tahminine göre, İran’ın yaklaşık 100 milyar doları aşkın sermayesi dünyanın çeşitli bölgelerinde dağılmış halde bulunuyor.

TÜRKİYE’YE DE YANSIYACAK


Petrol taşımacılığı üzerindeki kısıtlamaların yumuşatılması, İran’ın Hindistan gibi ülkelere yaptığı ham petrol ihracatını kolaylaştıracak. AB yaptırımları sonucu, İran’ın petrol ihracatı 18 ayda günlük 2.3 milyon varilden, 1.1 milyon varil ortalamasına düşmüştü. Yaptırımlardan en çok etkilenenler arasında Türkiye ilk sıralarda yer alırken, özellikle alternatiflerin zor bulunduğu doğalgaz için Enerji Bakanı Taner Yıldız, “Bakanlığımızı sadece doğalgaz temini ilgilendirir. Karşılığında ne verildiği bizim için önemli değil, patates bile olur” demişti. Ambargoların yumuşaması ile İran ile ticaret hacminin artması, doğalgaz boru hattı gibi büyük projelerin hızlanması bekleniyor.

bigPara.com