İran'a yaptırım hafifledi, tonlarca altın eve döndü

İran'a yaptırım hafifledi, tonlarca altın eve döndü
İran'a yaptırım hafifledi, tonlarca altın eve döndü
İran ile 5+1 ülkeleri arasında Viyana'da devam eden görüşmelerde somut bir adım atıldı. Yaptırımlar sebebiyle 2 yıldır Güney Afrika'da tutulan tonlarca altın Tahran'a teslim edildi.

RADİKAL – İran ve BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 5 daimi üyesi ile Almanya’dan oluşan 5+1 ülkeleri arasında nihai nükleer anlaşma imzalamak için Avusturya’nın başkenti Viyana’da süren müzakerelerin süresi 7 Temmuz’a uzatılırken, İran Merkez Bankası ‘yaptırımların yol açtığı mantıksız sorunlar yüzünden Tahran’a transfer edilemeyen 13 ton altının ülkeye iade edildiğini açıkladı.

İKİ YILDIR GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ'NDE TUTULUYORDU

İran'ın yarı resmi haber ajansı FARS'a konuşan Merkez Bankası Direktörü Veliullah Seif, katı yaptırımlar yüzünden uzun süre önce satın alınmış olan, ama 2 yıldır Güney Afrika Cumhuriyeti’nde tutulan 13 ton altının serbest bırakıldığını ve dün gece Banka’nın eline geçtiğini açıkladı.

'MÜZAKERELERİN AMACINDAN BİRİ DE BUYDU'

Altın transferinin Viyana’da süren müzakerelerin bir sonucu olduğunu düşünen Seif, “İran’a yaptırımların hafifletilmesi, ülkenin maddi kaynaklarına yeniden erişebilmesi ve yurt dışında mahsur kalan altının durumu Viyana görüşmelerinin amaçlarından biri” dedi.

(Sputnik)

 

bigPara.com