'İran'da sonuna kadar varız'

İran devlet televizyonu, Turkcell'in İran'ın ikinci GSM lisansını almaya hak kazanan İrancell konsorsiyumundaki payının yüzde 49 olmasını kabul eden sözleşmeyi önceki gün imzaladığını açıkladı.

TAHRAN - İran devlet televizyonu, Turkcell'in İran'ın ikinci GSM lisansını almaya hak kazanan İrancell konsorsiyumundaki payının yüzde 49 olmasını kabul eden sözleşmeyi önceki gün imzaladığını açıkladı. Haberde ayrıca, İrancell'in faaliyetlerine mart ayında başlamasının beklendiği belirtildi. Konuyla ilgili olarak bir toplantı düzenleyen İrancell Genel Müdür Yardımcısı ve Turkcell Koordinatörü İrfan Ünver ise İrancell Konsorsiyumu'nda ortaklar arasındaki sorunların büyük oranda çözüldüğünü, 21 Kasım'a kadar yükümlülüklerini yerine getirerek çalışma izni alacaklarını açıkladı.
Ünver, "Geriye kalan bazı küçük sorunlar var, onların da kısa sürede çözüleceğine inanıyoruz. Turkcell olarak İrancell projesine sonuna kadar devam edeceğiz" diye konuştu. Ortaklar arasında önceki gün imzalanan metni İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı'na sunduklarını ifade eden Ünver, bakanlıktan Turkcell ile diğer ortaklar arasında bir ayrım yapılmamasını istediklerini vurguladı. Turkcell'in üzerine düşen yükümlülükleri yerine getireceğini beyan ettiğinin altını çizen Ünver, kayıt için İrancell'e ilk sermaye payını ödeyeceklerini söyledi.
Turkcell'in ihalede ikinci en yüksek fiyatı veren Güney Afrika şirketiyle değiştirileceği yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine Ünver, Turkcell'in İranlı şirketlerle ortaklığının meclis kararıyla kabul edildiğini, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını aktardı.