İran'dan Türklere davet

Türkiye'ye son birkaç yıl içinde en çok turist gönderen beş ülke arasına girmeyi başaran İran, şimdi de Türkiye'den turist bekliyor.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'ye son birkaç yıl içinde en çok turist gönderen beş ülke arasına girmeyi başaran İran, şimdi de Türkiye'den turist bekliyor. Türkiye'ye yılda 500 bine yakın İranlı turist gelirken İran'a giden Türk turist sayısı 10 binlerle ifade ediliyor. Bu rakamın büyük çoğunluğunu yatırım ya da yeni iş olanakları için iş seyahati yapanlar oluşturuyor. Söz konusu durumu değiştirmek isteyen İran da ilk kez Doğu Akdeniz Turizm Fuarı'na katılarak Türk turizminin karşısına çıktı.
Dubai yerine Kiş
İran'da faaliyet gösteren tek turizm şirketi Tarhan Turizm'in direktörü Yurdakan Tarhan, İran'ın dışarıdan görünen kapalı yapısının aksine çok önemli bir turizm merkezi olduğuna dikkat çekiyor. Aslında İran'da önemli uzunlukta bir sahil şeridi bulunduğunu ve 3 bin yıllık Pers kültürünün ülkeyi önemli bir turistik merkez haline getirdiğini aktaran Tarhan, "İran'da dört mevsim turizm yapılabiliyor. Ancak kapalı sistemin etkisiyle bugüne kadar dış dünyaya açılamadı.
Özellikle Arapların ziyaret ettiği bir ülke. Ama Türkiye'den de turist bekliyorlar ve turist sayısının 100 binlere çıkmasını hedefliyorlar. Türkiye'de 3.5-4 milyona yakın Şii nüfusu var ve dini ziyaretler için İran'a gidiyorlar ancak İran artık turistik geziler için Türkleri istiyor" dedi.
Özellikle İran'ın serbest bölge olarak faaliyet gösteren Kiş Adası'nın Dubai'ye alternatif olarak pazarlanacağını açıklayan Tarhan, Türkiye'den de burada otel yatırımı için talep olduğunu ifade etti. Bu ülkede yatırım yapmak isteyenler arasında Dedeman Grubu'nun da adı geçiyor.
İran'ın dünyadaki 10 turizm ülkesinden biri olduğuna da değinen Tarhan, "Ülkenin potansiyeli çok yüksek" diye konuştu.