İran'ın gazına Türk nakliyesi

İran'ın gazına Türk nakliyesi
İran'ın gazına Türk nakliyesi
AB'nin karşı çıkması nedeniyle yıllardır Nabucco projesine dahil edilmeyen İran gazı nihayet eski kıtaya doğru yol alacak.
Haber: BEGÜM GÜRSOY KAYA / Arşivi

Avrupa pazarına İran gazını bir Türk şirketi olan Som Petrol AŞ’ye ait Turang Taşımacılık götürecek. İran Petrol Bakan Yardımcısı Cevat Oji dün “ Türkiye ’den gaz nakli için izni aldık” açıklaması yaparken, bu sözleriyle Turang Projesi’ni işaret ettiği öğrenildi. Türkiye ise yıllık 40 milyar metreküplük İran gazının geçişine ev sahipliği yaparak transit geçiş ücreti alacak. Projenin ortakları yılda 5 milyar dolar gelir elde edecek. 

Sıtkı Ayan’ın sahibi olduğu Som Petrol ile İran Ulusal Petrol Şirketi’nin ortaklığında hayata geçecek Turang Projesi, İran-Türkiye-Yunanistan-İtalya-Avusturya- Almanya güzergâhını takip edecek. Taşıma belgesini de alan şirketin toplam maliyeti 25 milyar euro olacak. Kulislerde Alman RWE’nin de projeye dahil olduğu konuşuluyor. AB ’nin karşı çıkması nedeniyle yıllardır Nabucco hattına dahil edilemeyen İran gazı, bu proje ile Avrupa pazarına ulaşacak. Günde 110 milyon metreküp, gaz geçişi olacak projenin 2014’te tamamlanması hedefleniyor.

Devlet projesi özel sektöre kaydı
Türkiye ile İran arasında 2007’de, İran gazının transit geçişi, Güneş Parsta TPAO’nun doğalgaz çıkarması ve ortak ticareti ile Türkmen gazının Türkiye’ye ulaştırılması olmak üzere 3 başlıkta mutabakat zaptı imzalandı. Bu başlıkların hiçbirinde gelişme olmadı. İran gazının transit geçişi projesi ise Som Petrol tarafından devralındı. Som Petrol’ün sahibi Sıtkı Ayan, ilahiyat mezunu olmasına rağmen, petrol sektörüne girerek bu alanda ilerledi. Turang Taşımacılık şirketinin de sahibi olan Ayan, İran’da kurduğu diyaloglar ile doğalgaz projesinin içerisinde yer aldı.

bigPara.com