İran'la tahkime gidiliyor

Türkiye, ikinci büyük doğalgaz tedarikçisi olan İran ile gaz fiyatının indirimi ve aldığı doğalgazın Avrupa'ya ihracı konusunda yaklaşık bir yıldır sürdürdüğü müzakerelerden sonuç alamayınca, sorunu tahkim kanalıyla çözmeye karar verdi.

ANKARA - Türkiye, ikinci büyük doğalgaz tedarikçisi olan İran ile gaz fiyatının indirimi ve aldığı doğalgazın Avrupa'ya ihracı konusunda yaklaşık bir yıldır sürdürdüğü müzakerelerden sonuç alamayınca, sorunu tahkim kanalıyla çözmeye karar verdi.
Türkiye ile İran geçen yılın ortalarında doğalgaz görüşmelerinde istediklerini karşı tarafa kabul ettiremeyince uluslararası tahkime karar vermiş, ancak yeniden başlayan görüşmelerle birlikte taraflar hakemlerini belirlemedikleri için konunun Uluslararası Ticaret Odası'nda (ICC) görüşmelerine geçilememişti. Enerji Bakanlığı yetkilileri, uzun süren görüşmelerde İran tarafının fiyat indirimine sıcak bakmaması nedeniyle sonuç alınamayacağının ortaya çıktığını ve tahkimin kaçınılmaz olduğunu ifade ediyor.
BOTAŞ verilerine göre iki ülke arasındaki anlaşma uyarınca, Türkiye'nin
İran'dan bu yıl 6.689 milyar metreküp gaz alması gerekiyor. İran'dan alınacak doğalgazın miktarı 2007 yılından itibaren yaklaşık yıllık 10 milyar metreküpe yükselecek.