İran'la ticarette yeni adım: Riyal ve TL ortak para oluyor

İran'la ticarette yeni adım: Riyal ve TL ortak para oluyor
İran'la ticarette yeni adım: Riyal ve TL ortak para oluyor

TayyipErdoğan, Türk ve İranlı işadamlarına çağrı yaptı.

İran'la ticarette artık Çin ve Rusya ile yapılan anlaşma gibi avro ya da dolar gibi döviz kurları devre dışı bırakılacak. TL ve riyal kullanılacak

TAHRAN - Ak Parti hükümetinin ‘komşularla ekonomik entegrasyon’ projesinin bir halkası da İran’la atıldı. İran’la ticarette artık Çin ve Rusya ile yapılan anlaşma gibi avro ya da Amerikan doları gibi döviz kurları devre dışı bırakılacak. Ülkelerarası ticaret, Türk Lirası ve İran Riyali üzerinden yapılacak. Haberi bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tahran ziyareti sırasında verdi. Tahran’da Türk ve İranlı işadamlarına seslenen Erdoğan, İran ile ticarette ortak paraya geçmek için hem İran’ın, hem de Türkiye’nin yasal zemini hazırladıklarını, böylece hiçbir engel kalmadığını söyledi. 

Kanunda değişiklik
Hükümet düzenlemeyi 32 sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkındaki Karar’da değişiklik yaparak gerçekleştirdi. 
Geçen mart ayında Bakanlar Kurulu kararı ile yapılan değişiklik ile, Merkez Bankası sadece kendi işlemlerinde kullanacağı konvertibl (çevrilebilir) dövizi tespit edecek. Merkez Bankası, kendi listesinde yer almayan paralarla ilgili özel bankaların yaptığı işlemlere ise karışmayacak. Böylece isteyen banka İran Riyali ve Rus Rublesi başta olmak üzere diğer para birimleriyle işlem yapabilecek. Bunun için bankalar Riyal  ile TL arasında bir kur belirleyecek. Kendi para biriminde ticaret konusunda Türkiye Rusya ile de benzer bir düzenleme yaptı. Aynı görüşmeler, Çin’le de yürütülüyor. Çin’le ticaretin de bu ülkenin para birimi Yuan ve TL cinsinden yapılabilmesi için müzakereler sürüyor. 

Bu yıl 6 milyar dolar
Erdoğan, Türk yatırımcılarının İran’a giderek artan bir eğilimi olduğunu belirterek, “Firmalarımızı İran’a yatırım yapmaları konusunda teşvik etmeye devam edeceğiz ancak bazı sıkıntılar yaşanıyor. Bu sıkıntıları aşmada, bizlere biraz destek olunursa, iş adamlarımız, inanıyorum ki, ardı ardına İran’a gelip, burada yatırım yapmaya devam edeceklerdir” dedi. Erdoğan, şöyle konuştu: “Karayolu taşımacılığı yapan firmalar, İran’ın uyguladığı fiyat farkı nedeniyle çok ciddi sıkıntılar içindedir. Bunu da masaya yatırmamız gerekiyor. Biz diyoruz ki, ’Bunu gelin karşılıklı yapalım. . Mazotta sıkıntılar var, oturalım, onu da halledelim.”
İran ile ticaret hacminin 2008 yılı sonu itibarıyla 10 milyar dolara yükselmesinin memnuniyet verici olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti: “Ancak, ikili ticaretin bu yıl itibariyle öyle zannediyorum ki gerek küresel kriz, gerek petrol fiyatlarının ciddi manada düşmesi neticesinde herhalde bu yıl sonu itibariyle 6 milyar dolar gibi bir rakama düşecek. Fakat biz bunu aksine tekrar çevirebiliriz. 2011 sonu itibariyle 20 milyar doları hedeflemiştik. Sayın Başbakan (İran Başbakanı), değerli kardeşim, dedi ki ’niye 20, niye 30 milyar dolar olmasın?’ dedi. Bilemediniz beş yıl içinde 30 milyar dolarlık bir hedefi gerçekleştirmek, inanıyorum ki, Türkiye ile İran’ı çok farklı bir konuma getirecektir.” (Radikal)