İran'lı bakandan doğalgaz sözü

İran doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasında imza aşamasına gelinirken, İran Petrol Bakanı Kazem Vaziri Hamaneh, arz güvenliği konusunda sorumluluklarını yerine getireceklerini ifade edip, söz verdi.

ANKARA - İran doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasında imza aşamasına gelinirken, İran Petrol Bakanı Kazem Vaziri Hamaneh, arz güvenliği konusunda sorumluluklarını yerine getireceklerini ifade edip, söz verdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ise sokak aydınlatmalarının tüketici faturalarına yansıtılması, doğalgaza her ay düzenli zam yapılması konularında henüz netlik olmadığını söyledi.
Türkiye'de resmi ziyarette bulunan Bakan Kazem Vaziri Hamaneh, Güler'le görüştü. Hamanneh, görüşmenin ardında yaptığı açıklamada, İran doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınması konusunda Türkiye ile prensipte anlaştıklarını, görüşmelerin ardından imza aşamasına gelineceğini açıklarken, geçen yıl Türkiye'nin İran'la yaşadığı arz sorununun hatırlatılması üzerine, "Ben sayın bakana söz verdim. Bu konudaki yükümlülüklerimizi gereği gibi yerine getireceğiz" dedi. Arz güvenliği konusunda, Türkiye'nin 'al ya da öde' formülünde olduğu gibi İran'a herhangi bir yaptırım uygulamasının söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine Hammaneh, sözleşmede her iki tarafa da ceza uygulanacağının yazıldığını söyledi.
Güler: Henüz netlik yok
Güler, doğalgazda her ay yüzde 3-5 zam yapılacağı, elektrikte aydınlatma
bedellerinin tüketicilerin faturalarına yansıtılacağına ilişkin bir soruya, "Her iki haberler de düzeltilmeye muhtaçtır. Böyle bir netlik yok şu anda" yanıtını verdi. Sokak aydınlatmasının belediyelerle Hazine'nin
konusu olduğunu ve bu konunun üzerinde çok ciddi şekilde durulduğunu belirterek, "Hazine bunun karşılığını tabii ki TEDAŞ'a ödeyecek, bunun hazırlığı içindeler. Bu para alınınca da zaten bir eksiği karşılamış olacak" diye konuştu. Tüm enerji KİT'leri bir 'orkestrasyon' şeklinde çalıştırdıklarını ifade eden Bakan Güler, yaklaşık 4 senedir elektriğe zam yapılmamasının nedeninin de bu olduğunu söyledi.