İranlı Khodro'nun onuru fuarda

İran Khodro Company (IKCO) firmasının ürettiği ve ekonomik fiyatıyla tanınan Samand marka otomobiller de Autoshow 2006 Fuarı'nda görücüye çıktı.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - İran Khodro Company (IKCO) firmasının ürettiği ve ekonomik fiyatıyla tanınan Samand marka otomobiller de Autoshow 2006 Fuarı'nda görücüye çıktı. IKCO'nun Türkiye distribütörü olan MYS Otomotiv'in Genel Müdürü Yiğit Seskır, markanın Türkiye'ye gelmek için Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in onayını beklediğini söyledi.
Seskır, Sanayi Bakanlığı ve Türk Standartları Enstitüsü'nden (TSE) gerekli tüm izinlerin alındığını, satış için sadece Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın onayının beklendiğini belirtti. Otomobilin Türkiye'ye girmesi için gereken işlemlerin çok uzun sürdüğünü vurgulayan genel müdür Seskır, "Bu otomobillerin Türkiye'de satılması, İran'ın en büyük otomotiv üreticisi Khodro için onur meselesi. İran Sanayi Bakanı bu gecikme için bu ay Türkiye'ye gelecek ve temaslarda bulunacak. Sanıyorum izin bu ay çıkar" dedi. Dacia'nın eski Türkiye distribütörü olduklarını hatırlatan Seskır, otomobilin bu ay satışa çıkmasını beklediklerini açıkladı. IKCO'nun Samand LX için Türkiye'deki yan sanayiden 26 milyon dolarlık parça aldığını anlatan Yiğit Seskır şöyle konuştu:
"Bu arada IKCO, Türk yan sanayi şirketlerinden 100 milyon dolarlık mal almak için de söz aldı. Parçaların Türkiye'den alındığı halde burada satışına izin verilmemesi yetkilileri rahatsız ediyor. Milli markalarını Türkiye'de satmak istiyor."
Megane krizi yaratmıştı
Geçtiğimiz ay Türkiye ile İran arasında Samand'ın Türkiye'ye girişinde pürüzler yaşandığı için Renault Megan krizi patlak vermişti. İran Sanayi ve Maden Bakanı Ali Rıza Tahmasbi, Türkiye ile İran arasında uygun bir sanayi ve ticaret ilişkisi kurulana kadar Türkiye'den ithal edilen Renault Megan araçlarının alımını askıya aldıklarını duyurmuştu.
Motoru Peugeot'dan alıyor
Yiğit Seskır, şirketin Türkiye'de satışa sunulacak tek modeli olan Samand LX'de 1600 cc, 110 beygirlik Peugeout motoru, hava yastığı, ABS, klima, elektrikli koltuklar, yol bilgisayarı, CD, MP3 çalar, arka park sensörü, alarm, uzaktan kumandalı merkezi kilit, elektrikli cam ve aynalar, ısıtmalı yan aynalar, çelik jant ve sis farlarının standart olarak sunulduğunu ifade etti.
Türkiye için yıllık 3 bin adet sipariş verdikleri anlatan Seskır, otomobillerin özelliklerine göre çok uygun sayılan 19 bin 950 YTL'den satılacağını açıkladı. Otomobil ayrıca Türkiye'de üç yıl veya 100 bin km garantisiyle satılacak. İki yıl önce de İstanbul Autoshow'da sergilenen Samand'dan yılda 550 bin adet üretiliyor. Khodro, Peugeot 206 ve 405'in yanı sıra ülkenin ilk yerli otomobili Paykan'ın da üreticisiydi. Renault ile Dacia Logan üretimine de başlayacak olan Khodro, Mercedes'in bazı otomobil ve kamyonlarıyla Hyundai ve MAN'ın ticari araçlarını da üretiyor.Hyundai Matrix üretilmeden satıldı
Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Güney Kore'deki Matrix üretiminin yakın bir tarihte Hyundai Assan tesislerinde yapılacağını açıkladı. Kibar, "2007 yılında 40 bin adet üretmeyi planladığımız Matrix modeliyle birlikte önümüzdeki yıl 100 bin adetlik üretim hedefliyoruz. Matrix'in daha seri üretimine geçmeden üretimin tamamına yakınının siparişi planlandı" dedi. Kibar, 2008'den itibaren Hyundai'nin hibrit otomobillerin üretimine geçeceğini de belirtti. Fuarda Hyundai'nin yeni spor aracı Coupe FX'i manken Aysun Kayacı tanıtıyor.


Skoda Roomster 10 gün boyunca uçacak
Auto Show 2006'da Skoda'nın Roomster vee Octavia Scout modelleri de görücüye çıktı. Fuarda tanıtılan Roomster modelinin bire bir uçan maketi, tanıtımın ardından yaklaşık 15 dakika süreyle standın üzerinden uçuruldu. Fuar süresince de uçan Roomster, belli aralıklarla ziyaretçilere sergilenecek. Skoda Türkiye Distribütörü Yüce Auto'nun Genel Müdürü Mahmut Kadirbeyoğlu, çift airbag ve ABS'nin standart olduğu Roomster'i 26 bin YTL satış fiyatıyla piyasaya sunacaklarını söyledi.


Ford'un gözü Türkiye ve Rusya'da
Murat Güler (solda) ve Ingvar Sviggum, fuarda konsept Iosis hakkında bilgi verdi.

Ford Avrupa Satış Operasyonlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Ingvar Sviggum, Rusya, Türkiye ve Doğu Avrupa'yı kapsayan bölgede önümüzdeki dönemde 500 bin araç satmayı planladıklarını söyledi. Sviggum, Rusya ve Türkiye'nin kısa dönemde en büyük iki pazar olacağını belirtti. Fuarda Ford'un konsept otomobili Iosis'i çizen Türk tasarımcı Murat Güler'in Türkiye'nin otomotiv sektöründe, üretim açısından uluslararası bir isim elde ettiğini vurgulayan Ford Otosan Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner ise "Bu sene tüketicilerimizle, Ford'un kinetik tasarım felsefesinin ürünleri olan konsept araçlarımızı da tanıştırıyoruz. Standdaki yeniliklerden ilki, Ford'un hareket halindeki enerjiyi sembolize eden kinetik tasarım felsefesinin son ürünü olan ve Yeni Ford Focus'un tasarımını da gerçekleştiren Murat Güler'in imzasını taşıyan Iosis X. Ford Iosis X, gelecekte sunulacak bir modelin temsili olarak anlaşılmaması, aksine, Ford'un yeni kinetik tasarım dilini ve detay unsurlarını dışa vuran farklı tasarımları temsil etmeyi amaçlıyor." dedi.