'İranlı turisti biz taşırız'

İran Hava Yolları, iç hatlarda yaşadığı uçak sıkışıklığı nedeniyle Antalya ve Marmaris'e düzenlediği uçuşlarını kaldırma kararı aldı. Ancak önceki gün alınan uçuş durdurma kararının bile İran'dan gelenlerin artmasına engel olamayacağı belirtiliyor.

İSTANBUL/TAHRAN - İran Hava Yolları, iç hatlarda yaşadığı uçak sıkışıklığı nedeniyle Antalya ve Marmaris'e düzenlediği uçuşlarını kaldırma kararı aldı. Ancak önceki gün alınan uçuş durdurma kararının bile İran'dan gelenlerin artmasına engel olamayacağı belirtiliyor. Turizm sektörü yetkilileri ise karardan sonra İran'dan gelecek turistlerin Türk Hava Yolları (THY) ve Türk turizm şirketlerinin uçaklarıyla getirileceğini ifade ediyor.
Türkiye'ye İran'dan gelen turist sayısının katlanarak arttığını söyleyen Tarhan Turizm Direktörü Yurdakan Atakan, "Bu yıl sadece bizim getirdiğimiz İranlı sayısında yüzde 18'lik yükseliş bekliyoruz" dedi. İran Hava Yolları ve diğer üç İranlı havayolu şirketinin uçuşlarının durdurulmasının pazarın gelişimini engelleyemeyeceğini vurgulayan Atakan, "Tarhan Turizm olarak yılın 52 haftası İran'dan Türkiye'ye uçuş düzenliyoruz. Bizim dışımızda bir şirket daha pazarda çalışıyor. Rekabetçi fiyatlarımız İranlıların kararında etkili olabilir" dedi.
500 bin kişi geliyor
Resmi rakamlara göre geçen yıl İran'dan 500-550 bin turist geldiğini, bunun 150 binlik kısmının Türkiye'de tatil için bulunan, kalan 350 binlik kısmının transit ya da iş amacıyla gelenlerden oluştuğuna işaret eden Atakan, ancak turist gelenlerin sayısının her yıl arttığını ifade etti. İran'ı Rusya'dan sonra en çok gelişecek pazarlardan biri olarak nitelendiren Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Ahmet Barut ise durdurma kararının gerekçesinin 'bir bahane' olabileceği uyarısında bulundu.
İran'da Türkiye'nin gözde destinasyon olduğuna dikkat çeken Barut, pazarda Türk turizm şirketlerinin başarılı çalışma yaptığını açıkladı. İran'ın ulusal havayolu şirketi İran Hava Yolu ile üç İranlı havayolu şirketi de haftada iki gün Türkiye'nin turistik merkezlerine doğrudan uçuş yapıyordu. Ancak İran Yol ve Ulaştırma Bakanlığı, bu şirketlerin söz konusu turistik merkezlere yaptıkları uçuşların kaldırılması talimatını verdi. Bakanlık, kararı için uçak kıtlığını neden gösterdi. İran basınına demeç veren bir yetkili ise, kararı bu uçuşlardan yeterli gelir sağlanmamasına bağladı. (Radikal, aa)