İrlanda, Avrupa'da ilk 'kötü banka'yı kuruyor

İrlanda bankalarının 80-90 milyar avroya ulaşan batık mortgage kredilerini devralacak 'kötü banka'yı kuruyor. Hedef böylelikle banka bilançolarını temizlemek ve kredi akışını sağlamak

DUBLIN- İrlanda, Avrupa’da banka bilançolarındaki batık kredileri devralacak ilk ‘kötü banka’yı kuran ülke olacak.  Maliye Bakanı Brian Lenihan parlamentoda yaptığı ‘acil durum bütçesi’ konuşmasında bankaların 80-90 milyar avroya ulaştığı tahmin edilen batık mortgage kredilerini devralacak bir ‘Ulusal Varlık Yönetim Ajansı’ kurulacağını söyledi. İrlanda böylelikle banka bilançolarını temizlemeyi ve ekonomiye kredi akışını sağlamayı hedefliyor. Bankacılar, İrlanda modeli kötü bankanın işe yaraması durumunda diğer Avrupa ülkelerine de örnek olacağını ifade etti.

Fatura orta direğe kesiliyor
Hükümet, ‘acil durum bütçesi’  çerçevesinde bütçe de gelir vergisi oranlarını hızla artırırken, harcamalarda da kesintiye gidiyor. Uygulamaya konulacak sıkı maliye politikası sonucunda ülkenin orta direk olarak tanımlanan gelir grubuna da daha fazla vergi uygulanacak. Buna göre yıllık geliri 75 bin avronun üzerinde olanlara yüzde 4, 175 bin avronun üzerinde olanlara da yüzde 6 vergi geliyor.
İrlanda eknomisinin bu yıl yüzde 8 daralması beklendiğini ifade eden Lenihan konuşmasında artmakta olan kamu borçlanma oranının kontrol altına alınması gerektiğini belirtti. Hükümetinin ciddi boyutta mali önlemler alarak yüksek ölçekli borçluluğu olan İrlanda’ya yönelik uluslararası güveni sağlamaya çalıştığı ifade ediliyor. İrlanda’nın mevcut şartlarda Avrupa ekonomisi için de ciddi bir tehdit oluşturduğuna ilişkin görüşler bulunuyor. 

2007’de yüzde 10 büyümüştü
Lenihan acil önlemler içeren bütçeyle İrlanda’nın 3 milyar 250 milyon avroluk (4.65 milyar dolar) açığını, 2010 yılında 2 milyar 700 milyon avroya indirmeyi planladığı ifade ediliyor. İrlanda’nın bütçe açığının 2009 yılında Gayrisafi Milli Hasıla’nın 10.75’ine çıkacağı tahmin ediliyor.
Bir zamanlar ‘Avrupa’nın parlayan yıldızı’ olarak tanınan İrlanda, bugün Avrupa’nın en yüksek bütçe açığı veren ülkesi durumunda. Hükümetin 2013 yılına kadar alınacak önlemlerle finansman sorununun kontrol altına alınması amaçlanıyor. İrlanda hükümeti önlemlerin alınmaması halinde  bütçe açığının yüzde 12.5’a kadar çıkacağı belirtiliyor. İrlanda’nın 1996-2007 yılları arasındaki ekonomik performansı göz kamaştırmış ve ülke 2007 yılında yüzde 10 büyümüştü. (Reuters, FT)