İrlanda'ya şartlı yardım

İrlanda'ya şartlı yardım
İrlanda'ya şartlı yardım

İrlanda Başbakanı Cowen söylemini yumuşattı ama mali yardım konusunda kendi şartlarını diretiyor.

AB'nin kasası Almanya, İrlanda'nın 'sadece bankalara yardım alırım' çıkışlarına rest çekti. Yeni iflaslar fiyatlanmaya başlayacak.
Haber: SILA ÖZÇELİK / Arşivi

Uzun yıllar İngiltere ’nin ‘patates tarlası’ etiketini taşıyan İrlanda’nın borç krizini kendi başına çözme inadına karşı, Avrupa Birliği (AB) sert çıktı. AB’nin kasası Almanya ’nın ardından Portekiz ve İspanya’ın da “Krizi bize bulaştırma” telkinleri ile İrlanda yumuşamaya başladı.
Bilinçaltı İngiltere sendromu
Söylemini bir anda değiştiren İrlanda Başbakanı Brian Cowen, dün, “Ekonomimiz için değil ama bankalar için yardım alabiliriz” dedi. Bu son açıklama ile AB-Dublin arasındaki görüşmelerin bir sinir savaşına dönüşeceğine işaret etti.
Nitekim Cowen’ın açıklaması sonrası Almanya’nın iktidar partisi Hıristiyan Demokratlar’dan (CDU) “Yardım sadece İrlanda hükümetinin borçları için olabilir, bankalar gibi üçüncü taraflar için değil!” açıklaması geldi. İrlanda’nın ise AB’nin restini görme, ya da “Dimyat’a giderken evdeki pirinçten olma” lüksü yok.
Bu nedenle uzmanlara göre İrlanda 2011’in ilk üç ayı sona ermeden bir AB-IMF yardım paketi için talepte bulunabilir.
Bu yüzden İrlanda AB-IMF yardımı fikrine yavaş yavaş boyun eğerek bilinçaltındaki İngiltere boyunduruğu sendromunundan da artık kurtulmak zorunda. Son olarak dün akşamki
AB Maliye Bakanları zirvesi de İrlanda’yı ikna etmeyi amaçlıyordu. İrlanda’nın yardım alıp almayacağına odaklanan piyasalar ise günü kayıpla kapattı. Asya borsaları Çin’in faiz artırımına yaklaştığı tahminlerinin de etkisiyle yüzde 1’in üzerinde kan
kaybederken, Avrupa yüzde 1.2 civarında düştü. Euro ise AB toplantısı öncesi dolar karşısında 1.3588 düzeyine kadar geriledi.
Yeni riskler fiyatlanacak
İrlanda yardım alırsa, yatırımcı bu kez Portekiz ve İspanya, hatta kimi uzmanlara göre İtalya ve Fransa’nın bile iflas riskini fiyatlamaya başlayabilir. Bu da bu ülkelerin tahvil maliyetlerine olumsuz yansıyabilir.

bigPara.com