İş Bankası, 1.47 milyar TL ile kâr rekoru kırdı

İş Bankası, 1.47 milyar TL ile kâr rekoru kırdı
İş Bankası, 1.47 milyar TL ile kâr rekoru kırdı

Özince, İş Bankası?nın konsolide aktif büyüklüğünün krize rağmen yüzde 7 artışla 118.9 milyar TL?ye ulaştığını söyledi.

İSTANBUL - İş Bankası ilk altı ayda 118 milyar 986 milyon TL’lik konsolide aktif büyüklüğüne ulaşırken, 1 milyar 471 milyon TL konsolide kâr elde etti. Böylece İş Bankası özel bankalar içinde en yüksek kâr rakamına ulaşan banka oldu.
Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, ilk altı aylık sonuçlarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “İş Bankası, ekonomide yaşanan daralmaya karşın, seçici davrandığı aktif tercihleriyle elde ettiği büyüme sonucunda en büyük özel banka olma unvanını daha da pekiştirdi” dedi.  

Yüzde 20.8 artırdı
İş Bankası, 2009 yılının ilk altı ayında, konsolide aktif büyüklüğünü yüzde 7, özkaynaklarını yüzde 12.8,  bir önceki yılın aynı dönemine göre net kârını ise yüzde 20.8 oranında artırdı. İş Bankası krize rağmen konsolide mevduat büyüklüğünü yüzde 5.4 artırarak tasarruf sahiplerinin en çok tercih ettiği özel banka oldu. 1074’e ulaşan şube sayısı ile en çok şubesi bulunan özel banka olan İş Bankası, 22 bin 027 çalışanıyla özel bankalar arasında en çok istihdam sağlayan banka olma unvanını korudu. Özince yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“İş Bankası kârlılığı gözeterek büyümeye odaklı stratejisini küresel krizin etkilerinin güçlü bir biçimde hissedildiği 2009 yılının ilk altı ayında da başarıyla sürdürerek konsolide aktif büyüklüğünü yılsonuna göre yüzde 7 oranında artışla 118 milyar 986 milyon TL’ye, özkaynaklarını ise yüzde 12.8’lik artışla 13 milyar 521 milyon TL’ye ulaştırdı. Banka’nın yılın ilk altı aylık dönemindeki konsolide net dönem kârı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20.8 oranında büyüme ile 1 milyar 471 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. (Radikal)