İş Bankası Azerbaycan kapısında bekletiliyormuş

İş Bankası Azerbaycan kapısında bekletiliyormuş
İş Bankası Azerbaycan kapısında bekletiliyormuş

Ersin Özince, bu yıl ağustos ayına kadar personel alımında planladıklarının çok üstünde 1700 kişinin işe alındığını söyledi. FOTOĞRAF: OKTAY ÇİLESİZ / AA

Özince, 'Azerbaycan'da bile bir şube açmak için bu kadar beklediğimize bakılırsa, biz demek ki çok liberal ve davetkâr davranmışız' dedi

İSTANBUL - İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, İş Bankası’nın bu yıl 86. yılını kutladığını hatırlatarak, “İş Bankası, 85 dolu yılda Cumhuriyet’in çocuğu kimliğinden Cumhuriyet’in güçlü ekonomi kalesi konumuna geldi. Bugün 14 milyar lirayı aşkın bir özkaynak büyüklüğüne ulaşan İş Bankası, artık ergin bir Cumhuriyet kuruluşu olarak yoluna devam edecek” diye konuştu.
Atatürk ’ün bankanın kuruluşunda, “Sermayemiz az diye endişe etmeyin. En önemli sermaye zeka, dikkat ve iffettir. Siz bunlara sarılın, gerisinden korkmayın” dediğini anlatan Özince, “İşte gün geldi biz dünyanın en büyük sermaye güçleriyle her yönden boy ölçüşür olduk. Zekâda da, dikkatte de, iffette de... Biz sadece kendi dişimiz, tırnağımızdan biriktirdiğimiz, bir bölümü cumhuriyet mücadelesinden, bir bölümü halkımızın küçük tasarruflarından kaynaklanan sermayeyi bu kadar büyük uluslararası sermaye güçleriyle başarıyla rekabet ettirmekle kalmadık. Aynı zamanda doğru, düzgün, dikkat ve iffetle bankacılığın nasıl yapılacağını, namuslu bankacılığın nasıl yapılacağını da herhalde gösterebildik” şeklinde konuştu.

Mütekabiliyete dikkat
Özince, Türkiye ’nin yabancı bankaların gelişi konusunda çok liberal davrandığını ifade ederek, “Bizim dost ve kardeş ülke Azerbaycan’da bile bir şube açma konusunda bu kadar beklediğimize bakılırsa, biz demek ki çok liberal ve davetkâr davranmışız. Bu iyi bir şey. Ama burada mütekabiliyet dahil her türlü unsuru dikkate almak lazım” dedi. Özince, bankanın yurtdışı faaliyetlerini sürdürdüğünü, Rusya’da nihai anlaşma metni üzerinde çalıştıkları bir banka alımı sürecinde olduklarını ve şu anda görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Kazakistan’ı da değerlendirdiklerini ve burada da banka sahibi olma, uygun alternatifleri bulmanın mümkün gibi göründüğünü belirten Özince, bu konuda gerekli izinleri aldıklarını ve bazı teklifler olduğunu bildirdi. Mümkün olan yakın coğrafyadaki her ülkede şube açmak istediklerini dile getiren Özince, şöyle devam etti:
“Şube açmaya ülke otoriteleri genellikle sıcak bakmıyor. Ama bizim de her ülkede birer banka alıp koleksiyon yapacak halimiz yok. Maksat şube açarak sermaye koymamak falan da değil. İş ne kadar sermaye gerektiriyorsa onu da yapabiliriz. Bosna’dan Arnavutluk’a, Makedonya’dan Ukrayna’ya kadar bu şekilde Balkanlar’da şube açma arzumuz var. Bunların üzerinde çalışıyoruz. İlgili ülkelere müracaatlar yapıyoruz. Balkanlar’da her yerde en azından bir temsilimiz olsun istiyoruz. Almanya ’da merkezi olan İş Bankası GmbH ismindeki iştirakimiz de şu anda Bulgaristan ve Romanya’da şube açma çalışmalarını sürdürüyor. Azerbaycan başvurumuzu yaptık. Gürcistan’ı değerlendiriyoruz. Azerbaycan’da talebimizin olumlu karşılanacağını, bu suretle İş Bankası’nın Azerbaycan’da en azından Bakü ve Nahçıvan’da şubeler açarak Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilere çok büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

Irak’ta izinler alındı
“Irak, Suriye epey uzun zamandır ilgimizdeydi. Irak’ta her türlü izinler alındı” diyen Özince, “Şu anda Bağdat ve Erbil, arkasından Musul’u düşünüyoruz. Bağdat ve Erbil için kadro oluşturmaya çalışıyoruz. Suriye’de hem şube hem banka alternatiflerine bakıyoruz. (Banka satınalma) olabilir. Mısır’a temsilciliği açtıktan sonra şube başvurumuzu yaptık. Körfezle ilgili de çalışmalarımız var. Etrafımızdaki coğrafyada 2011 yılı sonlarına geldiğimizde İş Bankası’nın bugüne nazaran oldukça genişlemiş bir resminin çıkacağını düşünüyorum” diye konuştu. (aa)